• +48 502 21 31 22

Przedstawiciele powiatu raciborskiego z wizytą w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Partnerzy zrealizowali m.in. wspólne inicjatywy oświatowe, ale też pomagali sobie podczas walki z żywiołem.

Przedstawiciele powiatu raciborskiego z wizytą w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Sala obrad rady powiatu oraz nowy internat Żeglugi i przystań Szkwał, gdzie można było zobaczyć efekty przeprowadzonej ze środków unijnych, jednej z najpoważniejszych rewitalizacji ostatnich lat – te właśnie miejsca podczas wizyty w partnerskim powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odwiedzili przedstawiciele powiatu raciborskiego.

Na spotkanie z władzami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, na czele ze starostą Pawłem Masełko, udał się starosta raciborski Grzegorz Swoboda wspólnie ze swoim zastępcą Markiem Kurpisem, członkami zarządu: Ewą Lewandowską, Andrzejem Chroboczkiem i Józefem Stukatorem oraz sekretarzem i skarbnikiem powiatu, a głównymi tematami ich rozmów były oświata, służba zdrowia i obszar energetyki.

– Z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza zabrałbym przede wszystkim dobre doświadczenia od naszego partnera, którego sobie bardzo cenimy. Z panem starostą mamy bardzo dobry kontakt i systematycznie próbujemy znajdować rozwiązania problemów, które nas dotykają. Jest wiele wspólnych mianowników zarówno w oświacie jak i w służbie zdrowia. Takie wizyty są bardzo potrzebne, by podpatrywać dobre rozwiązania u naszych partnerów – ocenił Grzegorz Swoboda.

– To wieloletnie partnerstwo, które łączy nasze powiaty, ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój obu samorządów. Nasze powiaty są podobnej wielkości, mamy posobne problemy i wyzwania. Kluczowe są rozwiązania w obszarze edukacji, ale też te w obszarze energetycznym, myślę o oszczędnościach energii. Sporo rozmawiamy o konstrukcji budżetu na kolejny rok i myślimy razem, jak to zrobić, by maksymalnie go zoptymalizować, starając się zapewnić stabilny rozwój. Ale mówimy tu także o przyszłości samorządów, o tym, co nas może czekać. Razem jesteśmy silniejsi i możemy więcej – mówił Paweł Masełko.

Partnerstwo sąsiadujących ze sobą powiatów trwa od 17 lat, a jednym z jego owoców jest popularny spływ pływadeł z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla. W przeszłości partnerzy realizowali też wspólne inicjatywy oświatowe, ale też pomagali sobie podczas walki z żywiołem. Oba samorządy współpracowały ze sobą również w obszarze pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz, modernizacji dróg, a także ochrony przeciwpożarowej na obszarach nadleśnictw z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla.

Samorządowcy o kosztach i procedurach związanych z zakupem energii rozmawiali już w 2019 r., wówczas jednym z tematów było powołanie i funkcjonowanie Centrum Usług Wspólnych w Kędzierzynie-Koźlu i po tym spotkaniu na takie zdecydowano się także w Raciborzu, które jako nowa jednostka organizacyjna powiatu raciborskiego oficjalnie ma rozpocząć swoją działalność w styczniu 2023 r.

fot. Starostwo Powiatowe
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

914_src_kk_(1).jpg
712_src_kk_(2).jpg
254_src_kk_(3).jpg
813_src_kk_(4).jpg
613_src_kk_(5).jpg
266_src_kk_(6).jpg
984_src_kk_(7).jpg
612_src_kk_(8).jpg
189_src_kk_(9).jpg
503_src_kk_(10).jpg
13_src_kk_(11).jpg
462_src_kk_(12).jpg
457_src_kk_(13).jpg
662_src_kk_(14).jpg
430_src_kk_(15).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka