• +48 502 21 31 22

Według 4/5 Polaków obecna sytuacja gospodarcza Polski jest zła

Niemal połowa pytanych przyznaje, że ich obecna jakość życia jest niższa niż rok temu. Co piątemu Polakowi żyje się teraz lepiej.

Według 4/5 Polaków obecna sytuacja gospodarcza Polski jest zła

68% Polaków obawia się o stabilność swoich zarobków, a 23% boi się utraty pracy. Jak wynika badania firmy ARC Rynek i Opinia dotyczącego obecnej sytuacji ekonomicznej, aktualnie największą bolączką są rosnące ceny. 84% ankietowanych liczy się z tym, że ten wzrost się nie zatrzyma w ciągu najbliższych trzech miesięcy. 6% badanych liczy na obniżenie cen, a co dziesiąty wierzy, że to już koniec wzrostu.

Zdaniem 80% pytanych obecna sytuacja gospodarcza Polski jest zła, co piąty ocenia ją dobrze. Niemal połowa przyznaje także, że ich obecna jakość życia jest niższa niż rok temu. Co piątemu Polakowi żyje się teraz lepiej, a co trzeci nie widzi żadnych zmian.

Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia zwraca uwagę, że Polacy mają świadomość, iż ceny będą rosły, dlatego obawiają się o stabilność swoich zarobków. – Nie jest to jednak lęk związany z możliwością utraty pracy, a bardziej z faktem, że za zarobione pieniądze coraz mniej można kupić, gdyż wzrosty wynagrodzeń na większości stanowisk nie nadążają za inflacją – wyjaśnia. Według niego brak obaw o samo zatrudnienie może wpływać "na dość wysoki poziom optymizmu w społeczeństwie".

Badanie pokazało także, że 43% Polaków optymistycznie patrzy w przyszłość. Co trzeci jest pesymistą, a co czwarty nie potrafi stwierdzić, jaki będzie kolejny rok.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka