• +48 502 21 31 22

Rowerowy objazd po raciborskich kapliczkach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Wydarzenie rozpoczęło się na starym cmentarzu na Ostrogu odwiedzeniem grobowca rodziny Kokeš & Jungblut – kamieniarzy z Bosacza. To oni są autorami wielu kamiennych krzyży przydrożnych zachowanych w Raciborzu.

Rowerowy objazd po raciborskich kapliczkach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Miasto Racibórz w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprosiło objazd rowerowy trasą kapliczek i krzyży przydrożnych w obrębie miasta, który odbył się 18 września.

Jesienna pogoda, opowieści o kapliczkach i nie tylko, 33-kilometrowa trasa oraz mnóstwo pozytywnej energii – tak można najkrócej opisać niedzielny rowerowy objazd trasą kapliczek i krzyży przydrożnych w Raciborzu. Przewodnikiem była Maria Olejarnik, raciborska miejska konserwator zabytków.

Wydarzenie rozpoczęło się na starym cmentarzu na Ostrogu odwiedzeniem grobowca rodziny Kokeš & Jungblut – kamieniarzy z Bosacza prężnie działających na całym Śląsku w II połowie XIX w. To oni są autorami wielu kamiennych krzyży przydrożnych zachowanych w Raciborzu. Później wycieczka przejechała obok kaplicy z Chrystusem Frasobliwym na ul. Rzemieślniczej do kapliczki na Grobli, z którą wiąże się historia o powstańcach śląskich. W Markowicach rowerzyści obejrzeli oczyszczony z farby krzyż przy ul. Olimpijczyka i udali się na Małą Płonię – na dawny cmentarz choleryczny przy ul. Bartka Lasoty. Stamtąd przejechali całą Płonię, oglądając po drodze kilkanaście obiektów przy ul. Fabrycznej, Szkolnej, Rybnickiej i Sudeckiej. Następnym zwiedzonym miejscem był Sudół – tam była dłuższa przerwa na słodki poczęstunek. Dalej, w Studziennej, uczestnicy oglądali m.in. kapliczkę ze św. Urbanem. Wycieczka przejechała ul. Mariańską aż do Pomnika Zgody i dalej do kapliczki przy ul. Różyckiego. Finisz objazdu był na rynku pod Kolumną Maryjną.

Jak relacjonują organizatorzy, objazd nie wyczerpał tematu – trasa nie prowadziła przez bogate w tego typu obiekty Brzezie i Miedonię. Nie można było też zatrzymać się przy każdym obiekcie, a każdy ma swoją historię i swoją formę. Trasa miała zachęcić do zatrzymywania się przy kapliczkach i krzyżach i oglądania ich.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

278_kapliczki_raciborz_(2).jpg
960_kapliczki_raciborz_(1).jpg
726_kapliczki_raciborz_(3).jpg
323_kapliczki_raciborz_(4).jpg
126_kapliczki_raciborz_(5).jpg
75_kapliczki_raciborz_(6).jpg
552_kapliczki_raciborz_(7).jpg
225_kapliczki_raciborz_(8).jpg
713_kapliczki_raciborz_(9).jpg
817_kapliczki_raciborz_(10).jpg
711_kapliczki_raciborz_(12).jpg
99_kapliczki_raciborz_(13).jpg
535_kapliczki_raciborz_(14).jpg
97_kapliczki_raciborz_(15).jpg
772_kapliczki_raciborz_(16).jpg
772_kapliczki_raciborz_(17).jpg
495_kapliczki_raciborz_(18).jpg
827_kapliczki_raciborz_(19).jpg
224_kapliczki_raciborz_(20).jpg

Podobe artykuły

Wyszukiwarka