• +48 502 21 31 22

Racibórz na Światowym Kongresie Miast

Dawid Wacławczyk był uczestnikiem panelu dyskusyjnego pt. „Przyszłość narodzi się w mniejszych miastach”, podczas którego wśród poruszanych tematów znalazły się istotne problemy oraz szanse, przed którymi stoją mniejsze ośrodki miejskie.

Racibórz na Światowym Kongresie Miast

Pod koniec czerwca w Katowicach odbyło się World Urban Forum 11 – Światowy Kongres Miast. Wydarzenie to było okazją do wymiany doświadczeń związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym oraz podzieleniem się spostrzeżeniami na temat wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi samorządami. Miasto Racibórz reprezentowane było przez wiceprezydenta Dawida Wacławczyka i pracowników Wydziału Rozwoju UM Racibórz.

Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się ono co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. Poprzednia edycja miała miejsce w 2020 r. w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W tym roku w organizowanej w Katowicach konferencji czynny udział wziął zastępca prezydenta Miasta Racibórz Dawid Wacławczyk. Wiceprezydent na zaproszenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii był uczestnikiem panelu dyskusyjnego pt. „Przyszłość narodzi się w mniejszych miastach”, podczas którego wśród poruszanych tematów znalazły się istotne problemy oraz szanse, przed którymi stoją mniejsze ośrodki miejskie.

Jak podkreśla raciborski magistrat, głos Raciborza na organizowanej z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych konferencji to kolejny krok, aby miasto partycypowało w tworzeniu nowych rozwiązań dla samorządów i ogółu społeczeństwa. To także doskonała okazja, by dostrzec swoje szanse i zaczerpnąć merytorycznej wiezy od innych uczestników. To w końcu możliwość zaprezentowania Raciborza jako liczącego się ośrodka miejskiego w regionie.

– Tutaj naprawdę wykuwa się przyszłość, a także dobrze rozumiana „polityka miejska”. Dziękuję za zaproszenie oraz świetne towarzystwo pozostałym uczestnikom panelu. Miałem zaszczyt znaleźć się obok osobowości takich jak znani autorzy książek o tematyce miejskiej Joanna Erbel i Filip Springer, burmistrz Robert Maciaszek z Chrzanowa czy Zofia Krajewska i Magdalena Foltyniak (Metropolia GZM) – napisał na swoim profilu facebookowym Dawid Wacławczyk.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka