• +48 502 21 31 22

Wokół jastrzębskiej "ryby" będzie zielono

Dużo zieleni, woda i przestrzeń do rekreacji – mieszkańcy Osiedla Morcinka wypowiedzieli się w sprawie placu przy "rybie".

Wokół jastrzębskiej "ryby" będzie zielono

But, ryba, hebel, murek – rzeźba na placu przy ul. Katowickiej w Jastrzębiu-Zdroju nazywana jest na różne sposoby. Teren wokół niej już niedługo zmieni się w prawdziwie przyjazną przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli spotykać się i relaksować.

Na spotkaniu z prezydent miasta Anną Hetman, urzędnikami i przedstawicielami władz osiedla rozmawiano o dalszych losach placu: o tym, czy zachować kiosk, w którym niegdyś znajdowała się kwiaciarnia, co dalej z rzeźbą, a przede wszystkim – jakie są oczekiwania wobec tego terenu.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się porozmawiać z państwem o zagospodarowaniu placu. Przyjazna przestrzeń, która tu powstanie, będzie służyć przede wszystkim wam, więc to do was należy decyzja, co konkretnie się tutaj znajdzie – mówiła prezydent.

Mieszkańcy, którzy przyszli na konsultacje, proponowali, by charakterystyczny kształt rzeźby pojawił się również na nowym placu. Mimo wielu nazw, które funkcjonują wśród jastrzębian, rzeźba przedstawia hebel – narzędzie pracy górniczej. Zaprojektowała go Janina Nowakowska. Kształt ten dla wielu stał się już symbolem osiedla i w takiej czy innej formie na placu się pojawi. W zależności od tego, w jakim stanie okaże się być zachowana rzeźba, projektanci będą starali się użyć jak największą ilość oryginalnego materiału. Na placu pojawią się również kaskady wodne, przestrzeń do odpoczynku i dużo zieleni – zostaną tu wykonane dodatkowe, estetyczne nasadzenia. Wiadomo już na pewno, że ilość zieleni nie będzie mniejsza niż obecnie – zajmie ona minimum 80% terenu.

– Ogromnie się ucieszyłem, kiedy okazało się, że rewitalizacja tego placu będzie jednym z zadań w strategii rozwoju miasta. Już niedługo będzie można tu odpocząć, miło spędzić czas – podkreślał Grzegorz Mosoń, przewodniczący zarządu osiedla.

Plac przy ul. Katowickiej powstanie w ramach projektu "Budujemy przyjazne przestrzenie", a jego realizacja rozpocznie się w przyszłym roku. W ramach prowadzonych prac uporządkowane zostaną również miejsca parkingowe w pobliżu placu.

fot. Barbara Englender/UM Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

372_jastrzebie_zdroj_ryba_(1).JPG
694_jastrzebie_zdroj_ryba_(2).JPG
473_jastrzebie_zdroj_ryba_(3).JPG
796_jastrzebie_zdroj_ryba_(4).JPG
698_jastrzebie_zdroj_ryba_(5).JPG
609_jastrzebie_zdroj_ryba_(6).JPG
146_jastrzebie_zdroj_ryba_(7).JPG
930_jastrzebie_zdroj_ryba_(8).JPG
172_jastrzebie_zdroj_ryba_(9).JPG
87_jastrzebie_zdroj_ryba_(11).JPG
4_jastrzebie_zdroj_ryba_(10).JPG
26_jastrzebie_zdroj_ryba_(12).JPG
125_jastrzebie_zdroj_ryba_(13).JPG

Podobe artykuły

Wyszukiwarka