• +48 502 21 31 22

E-faktury obowiązkowe od 2024 r.

Co trzecie spośród przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników wystawia cyfrowe faktury, w średnich i dużych firmach na takie rozwiązanie stawia już co druga.

E-faktury obowiązkowe od 2024 r.

W Polsce tylko 17% firm wystawia faktury jedynie w formie elektronicznej. 66% firm nadal woli korzystać z faktur papierowych. Od 1 stycznia tego roku polskie firmy mogą dobrowolnie wystawiać faktury z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur. System ten stanie się w Polsce obowiązkowy od 2024 r. Polska będzie czwartym krajem w Europie, po Portugalii, Hiszpanii i Włoszech, w którym obowiązywać będzie centralny system fakturowania.

Z raportu "Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?" wynika, że co czwarta firma w Polsce wystawia do 10 faktur miesięcznie, co trzecia – od 11 do 100, 17% – do 500, a 12% więcej niż 500. Liczba wystawianych faktur jest zależna od wielkości firmy. 50% mikrofirm wystawia do 10 faktur miesięcznie, podczas gdy około połowa firm średnich i dużych – ponad 100.

Papierowe faktury dominują w firmach handlowych i produkcyjnych, wśród których odpowiednio 75% i 73% nadal używa drukowanych dokumentów. Wśród firm budowlanych faktury papierowe wystawia 69% firm. Jednocześnie te same branże, które drukują najwięcej, w największym stopniu używają także elektronicznego obiegu dokumentów. Z takiego rozwiązania korzysta 60% firm produkcyjnych, 55% handlowych i 45% w sektorze usług. 4 z 10 przedsiębiorstw budowlanych również wdrożyło już rozwiązania cyfrowe. Ta branża jednak przygotowuje się do zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów zmian – 17% zapytanych firm planuje uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów w związku z planowanym wdrożeniem KSeF, natomiast w handlu jest to 7%.

Papierowe dokumenty są obecne w 68% średnich, 66% dużych i 65% mikrofirm. Jednocześnie co trzecie spośród przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników wystawia cyfrowe faktury, w średnich i dużych firmach na takie rozwiązanie stawia już co druga.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że od początku 2024 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe dla każdego - od samozatrudnionych aż po liczące tysiące osób korporacje. Jak podkreślają eksperci, wdrożenie to wiele korzyści, ale też wyzwania – technologiczne i organizacyjne. Korzyścią dla podatnika będzie m.in. zniesienie obowiązku archiwizowania papierowych dokumentów. Faktury będą znajdować się w systemie przez dziesięć lat. Nie będzie trzeba wystawiać duplikatów.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka