• +48 502 21 31 22

Inflacja pobiła 25-letni rekord

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych są wyższe o 15,6% niż przed rokiem. To najwięcej od 1997 r.

Inflacja pobiła 25-letni rekord

Inflacja znowu w górę. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w czerwcu rok do roku wyniosła 15,6%. To najwięcej od marca 1997 r. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,5%.

Dane GUS to jak na razie tzw. szybki szacunek podający ogólne dane. Według niego żywność w ciągu roku zdrożała o 14,1%. Inflacja miesięczna wyniosła 0,7%. Bardzo szybko drożało paliwo, co wielu Polaków odczuwa na stacjach. Kosztuje ono o 46,7% więcej niż przed rokiem, a zaledwie w ciągu miesiąca ceny skoczyły o 9,4%. Ceny energii są wyższe natomiast o 35,3% niż w czerwcu 2021 r.

Jak podkreślają eksperci, to kolejna zła wiadomość gospodarcza dnia, po tym jak S&P Global opublikował wyniki badania aktywności przemysłu. Wskaźnik PMI sugeruje znaczące spadki w tym filarze polskiej gospodarki. Paradoksalnie złe dane z gospodarki mogą jednak wyhamować inflację, a wraz z tym podwyżki stóp procentowych. Spowolnienie gospodarki oznacza mniejszą chęć przedsiębiorców do podwyżek wynagrodzeń, mniejszy popyt, a wraz z tym podnoszenie cen nie będzie akceptowane przez rynek.

– W dalszej perspektywie inflacja bazowa zacznie spadać. W głównych gospodarkach światowych już obecnie obserwujemy spadek popytu i rosnące zapasy. W takim otoczeniu firmy będą miały mniejsze możliwości podnoszenia cen. Podwyżki stóp procentowych schłodzą również wzrost płac i cen w sektorze usług – oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wśród krajów Europy, które opublikowały już swoje dane, Polska ma na razie najwyższy wskaźnik inflacji. Ale to powinno się zmienić, kiedy swoje wyliczenia przedstawią Turcja i kraje bałtyckie.

Polska inflacja jest nie tylko jedną z najwyższych w Europie, ale też i na świecie. Wyższe wskaźniki za czerwiec podawały dotąd tylko: Zimbabwe (192% rdr), Sri-Lanka (54,6% rdr) i Iran (52,5% rdr). W Europie najwyższy wskaźnik po Polsce opublikowała dotąd Słowenia (10,43% rdr).

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka