• +48 502 21 31 22

45,5 mln zł dla Rybnika na autobusy wodorowe

Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para.

45,5 mln zł dla Rybnika na autobusy wodorowe

Rybnik otrzymał 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup autobusów wodorowych. Zgodnie z planem pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku. Nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku, przy ul. Budowlanych 6 powstanie ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów.

Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny” Miasto Rybnik zakupi 20 autobusów napędzanych wodorem.

– Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wymusza na gminach takich jak Rybnik użytkowanie odpowiedniej liczby pojazdów, które podczas eksploatacji nie emitują szkodliwych gazów. Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to również odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, stawiające na ekologiczne formy transportu – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W lipcu tego roku w Rybniku nastąpi oficjalne podpisanie umowy dotacji pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Miastem Rybnik.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka