• +48 502 21 31 22

Jacek Sasin: Apeluję do firm, by w trudnych czasach nie maksymalizowały zysków

Współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej jest gwarantem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, szczególnie teraz, kiedy Rosja używa surowców energetycznych jako broni przeciwko Europie.

Jacek Sasin: Apeluję do firm, by w trudnych czasach nie maksymalizowały zysków

Zakończył się pierwszy dzień siódmej edycji Kongresu 590. To coroczne wydarzenie gospodarcze skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. W tym roku przebiega pod hasłem „Łączymy wszystkich”, a tematem wiodącym jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

W wydarzeniu wziął udział m.in. wicepremier Jacek Sasin. Jego zdaniem Kongres 590 jest dobrym miejscem do szukania rozwiązań i diagnoz gospodarczych, a współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej jest gwarantem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, szczególnie teraz, kiedy Rosja używa surowców energetycznych jako broni przeciwko Europie. Jak podkreślał, budowa gazoportów w Świnoujściu, Gdańsku oraz Kłajpedzie posłuży całemu regionowi Trójmorza, a tym samym da im niezależność energetyczną. – Tylko razem jesteśmy w stanie odpowiedzieć na niebezpieczeństwa i podjąć skuteczną konkurencję z największymi graczami na światowym rynku. Ta świadomość cementuje współpracę krajów Trójmorza – mówił.

Dziś do najważniejszych filarów współdziałania krajów Trójmorza należą transport i energetyka. – Inwestujemy w infrastrukturę komunikacyjną. Dzisiaj Polska dysponuje nowoczesnymi drogami ekspresowymi, autostradami, coraz lepszymi drogami samorządowymi. Nie odbiegamy od infrastruktury krajów Zachodniej Europy. ViaCarpatia będzie kręgosłupem komunikacyjnym naszej części Europy – zaznaczał wicepremier.

Jak mówił, Polska już od ponad 7 lat podejmuje działania zmierzające do uniezależnienia się od rosyjskich surowców. Przykładem tego jest inwestowanie przez spółki w odnawialne źródła energii i energetykę jądrową. – Cieszę się, że kraje naszego regionu inwestują w inne źródła energii, w tym w energetykę jądrową. Polskie firmy takie jak Orlen, KGHM czy Enea są liderami, które widzą w energetyce jądrowej przyszłość – podkreślał szef MAP.

Jacek Sasin zwrócił się także z apelem do przedsiębiorców. – W tych trudnych czasach, kiedy Polacy zmagają się z rosnącymi cenami paliwa, energii, oprocentowaniem kredytów, zwracam się z prośbą do firm, by nie nastawić się głównie na zysk, ale szukać rozwiązań społecznie akceptowalnych. To nie czas na maksymalizację zysków – mówił.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka