• +48 502 21 31 22

Panele fotowoltaiczne na budynkach publicznych będą obowiązkowe

– Energia słoneczna i ciepło mają kluczowe znaczenie dla stopniowego zmniejszania zależności UE od gazu ziemnego z Rosji – tłumaczy Komisja Europejska.

Panele fotowoltaiczne na budynkach publicznych będą obowiązkowe
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

​Komisja Europejska szuka sposobów na uniezależnienie energetyczne od rosyjskich paliw. Jednym z nich ma być obowiązek montażu paneli słonecznych na wszystkich budynkach użyteczności publicznej. W tym celu KE przygotowała pakiet “European Solar Rooftops Initiative" będący częścią pakietu REPowerEU. Zakłada on, że zmiany mają nastąpić do 2025 r. – Energia słoneczna i ciepło mają kluczowe znaczenie dla stopniowego zmniejszania zależności UE od gazu ziemnego z Rosji – tłumaczy KE.

Do stosowania technologii zachęcają spadające ceny montażu systemów fotowoltaicznych. W ciągu ostatniej dekady obniżyły się one o 80%. Mimo tego energia słoneczna jest źródłem jedynie 5% energii elektrycznej wytworzonej w UE.

Szczegóły pakietu REPowerEU mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu. UE na jego wdrożenie chce przeznaczyć 195 mln euro. Kraje członkowskie miałyby się włączyć w realizację projektu już w tym roku. "European Solar Rooftops Initiative" wymagałaby ograniczenia wydawania pozwoleń dla instalacji PV do trzech miesięcy. Konieczne byłoby również wdrożenia programów wsparcia dla paneli PV.

Pierwszym miastem, które postawiła na podobne rozwiązanie, była Warszawa. W ramach Warszawskiego Panelu Klimatycznego zaproponowano instalację fotowoltaiki na budynkach miejskich w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Projekt miał zostać zrealizowany do 2030 r. i przynieść 70 mld zł oszczędności. Jeśli unijne regulacje wejdą w życie, tempo zmian będzie musiało przyspieszyć.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka