• +48 502 21 31 22

Otwarte Spotkanie Firm Członkowskich RIG w Zabrzu

Przedstawiono plany Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach na najbliższe miesiące, obszary współpracy Izby i miasta Zabrze w zakresie rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacyjnej medycyny, a także prezentacje nowych firm, które przystąpiły do Izby.

Otwarte Spotkanie Firm Członkowskich RIG w Zabrzu

W tym roku Zabrze świętuje 100-lecie nadania praw miejskich i – jak podkreślał Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach – witając uczestników spotkania, działania włodarzy miasta to jeden z najlepszych w regionie przykładów wspierania i budowania przedsiębiorczości przez samorząd. Spotkanie miało również dodatkowy wymiar. Tym razem na wydarzenie zostały zaproszone nie tylko Firmy Członkowskie, ale też firmy z Zabrza, pragnące poznać specyfikę działania Izby i pakiet korzyści wynikający z członkostwa w RIG. Tomasz Zjawiony przedstawił aktywności, wydarzenia zaplanowane przez Izbę na 2022 rok, w tym listopadowy Międzynarodowy Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, nowe projekty międzynarodowe czy kierunki współpracy na rynkach zagranicznych (Szanghaj, Izrael, Pakistan, Indie, Północna Afryka). Wśród zaplanowanych tegorocznych eventów znalazły się dwie konferencje poświęcone medycynie, które odbędą się w Zabrzu. Miasto mogące się pochwalić wieloma osiągnięciami w tej dziedzinie, z ambicjami przekształcenia się w medyczny HUB, stało się również siedzibą Komisji ds. Technologii Medycznych działającej przy Izbie. W trakcie spotkania wręczono nominacje nowym Wiceprzewodniczącym Komisji – prof. nadzw. dr hab. inż. Markowi Gzikowi oraz I Wiceprezesowi RIG, Januszowi Dramskiemu.

– To nowy rozdział działalności Komisji ds. Technologii Medycznych, który ma na celu budowanie siły zabrzańskiego rynku medycznego. Cieszę się, że wychodzimy poza formułę spotkań w siedzibie Izby. Zamierzamy przedstawiać nowe Firmy Członkowskie i ich projekty, a także miejsca ważne dla biznesu – zaznaczał Tomasz Zjawiony, Prezes RIG w Katowicach.

O transformacji Zabrza z ośrodka przemysłu ciężkiego w miasto medycyny, kultury, sportu, nowoczesnych technologii i turystyki przemysłowej mówiła przedstawicielka władz miasta.

– Mamy w Zabrzu wiele takich istotnych dla przedsiębiorców miejsc. Powołano specjalny wydział – Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Pełnomocnika ds. Inwestorów, który aktywnie uczestniczy w przekazywaniu informacji o zabrzańskiej strefie ekonomicznej. Tutaj od 70 lat działa Śląski Uniwersytet Medyczny, funkcjonuje także Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, szpitale kliniczne, pierwszy i jedyny w Polsce wydział inżynierii biomedycznej, budujemy również system start-upów medycznych. To wszystko dzięki przedsiębiorcom, którzy w główny sposób przyczynili się do zmiany wizerunku gospodarczego naszego miasta. Zachęcam do poszerzenia szeregów Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i liczę na współpracę przy tworzeniu samorządu gospodarczego na terenie naszego miasta – podkreślała Katarzyna Dzióba, II Zastępca Prezydenta Zabrza.

W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć powitania nowych Firm Członkowskich RIG, które dołączyły do Izby. Przedstawiciele siedmiu przedsiębiorstw odebrali certyfikaty potwierdzające członkostwo w społeczności RIG z rąk Prezesa Tomasza Zjawionego i Zastępcy Prezydent Zabrza Katarzyny Dzióby.

Przedsiębiorcy mieli tym samym okazję do krótkiej prezentacji specyfiki działalności swoich firm i zaproszenia do współpracy, również w trakcie sesji networkingu i luźnych rozmów przy poczęstunku.

Prezydent Miasta, Małgorzata Mańka-Szulik, dziękowała za zaproszenie przedstawicieli biznesu do Zabrza.

– Jesteśmy w sercu Śląska. Dumni z tego, że sprzedano wszystkie działki w naszej strefie ekonomicznej, właśnie przygotowujemy nowe tereny dla przedsiębiorców. Środowisko gospodarcze jest bardzo liczne i prężne. Korzystając z okazji, zapraszam na mecze Górnika Zabrze. To klub z wieloletnią historią i jeśli chcecie przeżyć prawdziwe emocje to po prostu trzeba tu być. Mam nadzieję, że nasza współpraca z RIG będzie się tylko zacieśniała. Do tej pory z sukcesem współdziałaliśmy przy Europejskim Kongresie MŚP, organizacji Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Warto jednoczyć samorząd terytorialny, gospodarczy i środowisko biznesowe – reasumowała Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza.

Podobne artykuły

Wyszukiwarka