• +48 502 21 31 22

Firmy w Europie rosną wolniej niż w USA

Do 2040 r. europejskie firmy mogą wypracować do 4 bln euro mniej wartości dodanej.

Firmy w Europie rosną wolniej niż w USA

Europejskie firmy w porównaniu do amerykańskich rosną wolniej, przynoszą mniejsze zyski i mniej inwestują w badania i rozwój. Autorzy raportu McKinsey Global Institute „Securing Europe’s future beyond energy: Addressing its corporate and technology gap” zwrócili uwagę, że technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy chmura obliczeniowa są coraz powszechniejsze w wielu branżach i decydują o konkurencyjności czy dynamice rozwoju firm. Jednak ich zdaniem Europa może poszczycić się tytułem lidera w zaledwie dwóch spośród dziesięciu najważniejszych technologii. Jeśli Staremu Kontynentowi nie uda się nadgonić liderów w tych technologiach, w przyszłości może stracić swoją pozycję również w tradycyjnych gałęziach przemysłu, które dotychczas były mocną stroną regionu.

W raporcie wskazano na sektor motoryzacji, w której Europa jest liderem. – Jednak bez rozwoju technologii AI nie będzie w stanie dynamicznie rozwijać produkcji autonomicznych pojazdów – stwierdzono. Oceniono, że ten wolnorozwijający się kryzys może zagrozić kontynentowi na wielu frontach, takich jak wzrost ekonomiczny, inkluzywność i zrównoważony rozwój, a także jej pozycji na arenie międzynarodowej.

Inwestycja w rozwój nowych technologii ma ogromne znaczenia również w Polsce. Według Tomasza Marciniaka z McKinsey & Company dzięki pełnemu wykorzystaniu potencjału cyfryzacji PKB Polski może wzrosnąć aż o 275 mld złotych do 2025 r., a pełniejsze wykorzystanie samych tylko technologii chmurowych w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść gospodarce dodatkowo 121 mld złotych w 2030 r. – Rozwój technologii cyfrowych umożliwiłby Polsce zwiększenie konkurencyjności na globalnych rynkach – zaznaczył.

Według raportu w latach 2014-2019 duże europejskie firmy rozwijały się o 40% wolniej niż ich odpowiednicy w USA, inwestując o 8% mniej i wydając 40% mniej na badania i rozwój niż amerykańskie przedsiębiorstwa. Sektory ICT i farmaceutyki odpowiadały za 80% luki w inwestycjach, 60% luki we wzroście i 75% luki w nakładach badawczo-rozwojowych.

Jak wyniki z reaportu, według szacunków do 2040 r. zagrożonych będzie 2 do 4 bln euro z wartości dodanej wypracowywanej dziś przez europejskie korporacje – wskazano. Jest to równowartość nawet 70% prognozowanego wzrostu PKB Europy w tym okresie lub sześciokrotność kwoty brutto potrzebnej Europie na sfinansowanie zeroemisyjności do 2050 r., czy ok. 90%. całości bieżących wydatków socjalnych na kontynencie.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka