• +48 502 21 31 22

„Konstytucja biznesu” Morawieckiego

Podczas Kongresu 590 w Jasionce wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet „Konstytucja biznesu”, składający się z rozwiązań w większości o randze ustaw.

„Konstytucja biznesu” Morawieckiego

    "Konstytucja biznesu" zakłada m.in. ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców, powołanie Rzecznika Przedsiębiorców czy likwidację numeru REGON. W pakiecie Morawickiego najobszerniejszą z przygotowanych ustaw jest ust. Prawo przedsiębiorców, która ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców,  m.in. zasadę wolności gospodarczej, zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, zasada uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów; zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy; przyjaznej interpretacji przepisów; proporcjonalności; pogłębiania zaufania, bezstronności i równego traktowania; zasada pewności prawa, polubownego rozwiązywania kwestii spornych, szybkości działania czy prawo do oceny jakości obsługi w urzędzie.
    Czy pakiet Morawieckiego przyniesie przełom w kontaktach na linii biznes-państwo? W ostatnim czasie dużo mówi się na temat wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który zarzucił przedsiębiorcom blokowanie inwestycji z powodów politycznych. Przedsiębiorcy wskazują na obecną atmosferę prowadzenia biznesu w naszym kraju - niestabilne prawo, zmieniające się przepisy, niejasne zapowiedzi kolejnych zmian czy ochłodzenie stosunków z Unią Europejską. To powoduje brak zaufania do rządu. Tymczasem dzień po absurdalnym oskarżeniu prezesa, Morawiecki prezentuje na kongresie w Jasionce pakiet „Konstytucja biznesu”.
    Kolejne zmiany wprowadzane przez rząd traktowane są przez przedsiębiorców raczej z rezerwą, boją się oni kolejnych podwyżek prowadzenia działalności i zmian w przepisach. Eksperci zwracają uwagę na niską jakość konsultacji społecznych - najważniejsze propozycje projektów rząd przedstawia jako projekty poselskie. Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan mówi: „Podczas prac (...) nie podjęto współpracy z organizacjami przedsiębiorców czy Radą Dialogu Społecznego. Projekt aktu prawnego, przedstawiany jako kluczowy dla biznesu, powstał bez jego udziału”(źródło: pit.pl). Jednocześnie Kajda apeluje, aby dać szansę „każdej inicjatywie, której celem jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej”.

Źródło: pit.pl, rp.pl, „KP”
DR

Podobne artykuły

Wyszukiwarka