• +48 502 21 31 22

Wskaźnik koniunktury w przemyśle wyraźnie spadł

Jedynym obszarem, gdzie indeks koniunktury zwyżkował, było zakwaterowanie i gastronomia. Branża ta odbudowuje się po pandemii.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle wyraźnie spadł

W marcu 2022 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle w Polsce wyraźnie spadł. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynosi on -16,2 pkt. W lutym było to -10,7 pkt. Na jeszcze głębszym minusie ukształtował się wskaźnik dla budownictwa, który w marcu spadł do -20,1 pkt. To właśnie podmioty z tej branży oceniają koniunkturę najbardziej pesymistycznie.

Niektóre branże jednak widzą koniunkturę korzystnie. Dotyczy to jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja. Jedynym obszarem, gdzie indeks koniunktury zwyżkował - choć nadal był na minusie - było zakwaterowanie i gastronomia.

- Kolejny miesiąc z rzędu badania koniunktury pokazują, że nastroje w przemyśle są minorowe, a sama przyszłość też nie jest postrzegana pozytywnie. Jednocześnie widać ogromny popyt konsumencki, który nie pozwala wyhamować przedsiębiorstwom z produkcją - komentuje dane Konfederacja Lewiatan.

Branża transportowa i budowlana najbardziej odczuwa skutki wojny i związanego z nią odpływu pracowników do Ukrainy. - O ile bieżąca ocena nie jest specjalnie gorsza od ogólnej koniunktury, to skala redukcji z miesiąca na miesiąc pokazuje, że te dwie branże w najbliższym czasie będą pod bardzo silną presją w kwestii możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań lub realizacją nowych zamówień - oceniają eksperci.

Branże zakwaterowania i gastronomiczna natomiast odbudowują się po pandemii. - Chociaż nie odzyskały one jeszcze poziomu sprzed lutego 2020 r., to ich przedstawiciele zdaniem Konfederacji Lewiatan jako jedyni patrzą w przyszłość bardziej optymistycznie aniżeli reszta branż. Ma to związek z zapowiadanym zdjęciem obostrzeń sanitarnych i zbliżającym się sezonem turystycznym.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka