• +48 502 21 31 22

Tarcza antyputinowska. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

Tarcza antyputinowska zakłada m.in. przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy i wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim.

Tarcza antyputinowska. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

Polski rząd wdroży tzw. tarczę antyputinowską. Nowy pakiet ma wprowadzić rozwiązania wspomagające walkę z inflacją i problemami firm. - Ta wojna wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje, ogromne problemy. To jest czas, kiedy rząd zdecydował się wdrożyć tarczę antyputinowską. Nazywamy ją tak umownie, bo w tej wojnie wywołanej przez Putina skupia się jak w soczewce wiele problemów - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak przekazał, w tej walce rząd będzie się jednocześnie starał przeciwdziałać inflacji oraz skupiał się na sprawach związanych z miejscami pracy i wsparciem firm, które dotychczas działały na rosyjskim rynku. - Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki, bo Polska jest dzisiaj również w forpoczcie wszystkich tych krajów, które starają się inspirować innych, aby odejść od zależności od rosyjskiego gazu, ropy, węgla - powiedział.

Głównym celem pierwszej części tarczy antyputinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. - Trzeba działać u źródła, trzeba działać tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty, dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy. Dlatego nawozy, jako jeden de facto z komponentów całego procesu tworzenia żywności, będą tym naszym pierwszym elementem tarczy antyputinowskiej - poinformował Mateusz Morawiecki. Rząd proponuje dopłatę 500 zł do każdego hektara użytków rolnych do 50 hektarów, a do łąk i pastwisk 250 złotych, również do 50 hektarów.

- Władimir Putin kompletnie zerwał z normalnymi regułami sztuki gospodarczej. Szantaż gazowy, posługiwanie się surowcami jako element wojny już nie tylko psychologicznej, wojny po prostu, wojny cenowej i wojny na Ukrainie, to działanie, któremu musimy przeciwdziałać na wielu bardzo frontach - powiedział Morawiecki. Dodał, że właśnie dlatego "zbudowaliśmy w Polsce de facto już w tym roku prawdziwą przestrzeń do niezależności gazowej". Jako przykłady wymienił Gazociąg Bałtycki i gazoport w Świnoujściu, który jest powiększany do ponad 8 mld m³ rocznej zdolności do przyjmowania gazu LNG.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, poprzez odejście od możliwości szantażu przez Putina Polska wprowadzi niższe ceny gazu. - Stąd też nie leży w sprzeczności z tym nasza wielka inwestycja w Gaz-System. To ponad 3 mld zł też w ramach tarczy antyputinowskiej przeznaczamy na dokapitalizowanie tej firmy, która buduje gazociągi - powiedział szef rządu.

fot. Facebook Mateusz Morawiecki
oprac. /kp/

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka