• +48 502 21 31 22

W Polsce może pracować nawet 1 mln Ukraińców

Ukraińcy najczęściej pracują w branży budowlanej i przemysłowej. W ostatnim czasie przybywa także więcej kobiet z Ukrainy do opieki nad osobami starszymi.

W Polsce może pracować nawet 1 mln Ukraińców

Rynek pracy w Polsce jest ciągle otwarty na pracowników z Ukrainy. - Nasz rynek pracy każdego roku przyjmuje bardzo dużą liczbę obywateli z Ukrainy. Widzimy, że bezrobocie w Polsce jest niskie, więc cały czas mamy rynek otwarty na pracownika. Chłonność przyjmowania pracowników z Ukrainy też jest bardzo duża - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Niedawno zostały zmienione przepisy, które wydłużają z pół roku do dwóch lat możliwość nieprzerwanej pracy w Polsce dla obywateli z Ukrainy. Nie będzie też wymuszonego okresu przerwy, podczas której nie można powierzać pracy obywatelom Ukrainy w ramach uproszczonej procedury. - Wydłużenie czasu pracy na oświadczeniu powoduje, że będzie wydawać się mniej dokumentów, mniej więc będą obciążone urzędy legalizujące pracę cudzoziemców. Zezwolenia na pracę będą zatem wydawane szybciej. Biorąc pod uwagę napiętą sytuację za naszą wschodnią granicą, polski rynek pracy jest w stanie przyjąć jeszcze sporą liczbę osób z Ukrainy - oceniła minister.

Marlena Maląg podkreśliła, że Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski, osiedlają się w naszym kraju i coraz częściej sprowadzają tu swoje rodziny. Zapewniła jednocześnie, że Polska jest też w gotowości na przyjęcie uchodźców w przypadku zaostrzenia sytuacji na Ukrainie. Wskazała, że w powiatowych centrach pomocy rodzinie realizowane są programy integracyjne, które mają na celu m.in. pomoc cudzoziemcom w znalezieniu pracy, także we współpracy z powiatowymi urzędami pracy.

Z danych ZUS wynika, że w Polsce pracuje ponad 620 tys. obywateli Ukrainy. Nieoficjalne dane mówią jednak, że może być ich prawie 1 mln, m.in. z tego powodu, że nie wszystkie umowy podlegają w Polsce oskładkowaniu. Liczba zezwoleń i oświadczeń wydawana obywatelom Ukrainy wynosi rocznie ok. 2 mln, ale często są one wydawane na krótki czas, a dany cudzoziemiec mógł mieć kilka takich dokumentów w ciągu roku.

Ukraińcy najczęściej pracują w branży budowlanej i przemysłowej. W ostatnim czasie przybywa także więcej kobiet z Ukrainy do opieki nad osobami starszymi.

Ministerstwo pracuje teraz nad przygotowaniem nowej ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców, która zostanie wyodrębniona z obecnej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany mogą wejść w życie na przełomie 2022 i 2023 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka