• +48 502 21 31 22

Coraz więcej polskich przedsiębiorców zakłada firmę w Estonii

Do tej pory e-rezydencję uzyskało ponad 1,7 tys. Polaków, którzy założyli w Estonii 450 firm.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców zakłada firmę w Estonii

Przeniesienie działalności do Estonii planuje coraz więcej polskich przedsiębiorców. Chodzi o przejrzysty system podatkowy, niskie koszty prowadzenia działalności i łatwość założenia firmy, a także potencjał tego rynku jako bramy do Skandynawii. Dzięki odpowiednim regulacjom można tam prowadzić działalność gospodarczą zupełnie online.

W rankingu Banku Światowego Doing Business 2020 Estonia zajęła 18. miejsce na 190 państw pod względem łatwości prowadzenia działalności, Polska znalazła się na 40. pozycji. W kategorii rozpoczynania biznesu sklasyfikowana została na 14. miejscu, a w kategorii dotyczącej podatków – dwa miejsca wyżej. Polska w tych kategoriach zajęła odpowiednio 128. oraz 77. pozycję.

Polacy założyli w Estonii już 450 firm. – Polskie firmy coraz przychylniej patrzą na estoński rynek jako rynek docelowy, ale też tranzytowy. Rynek docelowy jest przez nas jeszcze trochę nieodkryty, ale posiadający ogromny potencjał. Mówimy tutaj o sektorze chociażby nowych technologii, infrastrukturze, budowlance – podkreśla Artur Kuczmowski, członek zarządu Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

Obroty handlowe między Polską a Estonią w 2020 r. wyniosły ok. 1,3 mld euro, a Estonia jest jednym z krajów o największym wzroście udziału w polskim eksporcie w ostatnich dwóch dekadach. Wciąż udział ten jest jednak niewielki i wynosi ok. 0,5%. Import z Estonii to natomiast 0,1% importu Polski. Najpopularniejsze kategorie eksportowanych produktów to pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu, metale nieszlachetne oraz produkty przemysłu chemicznego. Z kolei z Estonii na polski rynek trafiają maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne, drewno i artykuły z drewna oraz kamienie szlachetne i półszlachetne, a także metale szlachetne.

Nie ma jednak jednej, specyficznej branży, która wybiera Estonię. – Spośród całej masy branż szczególnie wybijają się firmy związane z nowymi technologiami, kryptowalutami, dlatego że one są uregulowane w Estonii w określony sposób. Zresztą ten kraj słynie z tego, że licencjonuje podmioty funkcjonujące w branży krypto - mówi ekspert. – Estonia jest stosunkowo małym państwem i 1,3 mln obywateli może nie robić wrażenia jako rynek docelowy, ale to jest świetna piaskownica testowa dla nowych technologii, wdrażania nowych inwestycji i dla firm, które chcą szczególnie się rozwijać w sektorze cyfrowym. To świetne miejsce, w którym można bardzo łatwo, w bardzo czytelny sposób komunikować się z administracją państwową – wyjaśnia członek zarządu Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

Dzięki odpowiednim regulacjom można tam prowadzić działalność gospodarczą zupełnie online, a sukcesem okazał się program e-rezydencji wprowadzony w 2014 roku. To cyfrowy dowód osobisty wydawany przez rząd osobom niebędącym obywatelami w Estonii, który daje im dostęp do estońskich e-usług oraz możliwość podpisywania niezbędnych dokumentów podpisem cyfrowym. Estonia jest pierwszym krajem na świecie, który oferuje takie rozwiąznie. Wystarczy wypełnić wniosek online, później wymagane jest spotkanie i osobisty odbiór karty np. w jednej z estońskich placówek dyplomatycznych.

Najczęściej o e-rezydencję występują Rosjanie (5,8 tys.), Finowie (5,3 tys.), Niemcy i Ukraińcy (po ok. 5 tys.) oraz Chińczycy (4,3 tys.). Rosjanie także przodują pod względem liczby założonych w Estonii firm (1,6 tys.), przed Ukraińcami, Niemcami i Turkami. W statystykach programu Polska jest na 16. miejscu. Do tej pory e-rezydencję uzyskało ponad 1,7 tys. osób, które założyły w Estonii 450 firm.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka