• +48 502 21 31 22

Rafako podpisało porozumienie dotyczące budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Projekt: Gospodarka

- Zakończyliśmy z sukcesem restrukturyzację i jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, a udział Rafako w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest elementem naszej strategii powrotu na rynek – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki.

Rafako podpisało porozumienie dotyczące budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Rafako podpisało porozumienie o współpracy z Westinghouse Electric Company. Ustala ono zasady współpracy pomiędzy stronami w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów wodnych ciśnieniowych AP1000® w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000® w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. WEC jest światowym liderem w dziedzinie energetyki jądrowej oraz dostawcą produktów i technologii dla elektrowni jądrowych.

Westinghouse Electric Company jest też jednym z trzech pretendentów do pierwszego przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Harmonogram polskiego programu energetyki jądrowej zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda, a rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora planowane jest w 2026 r., zaś jego uruchomienie - w 2033 roku.

Strony zamierzają współpracować na zasadzie niewyłączności na rzecz wspierania przygotowywanej oferty Westinghouse. Amerykańska firma liczy na doświadczenie i kompetencje Rafako w zakresie konstrukcji stalowych i instalacji modułowych, które mogą wesprzeć wybór jej oferty w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz okazać się przydatne w podobnych projektach w Europie Środkowo-Wschodniej. Ewentualne wspólne działania w tym zakresie strony zamierzają prowadzić jako niezależni wykonawcy.

- Rafako jest naturalnym partnerem wszystkich, którzy są poważanie zainteresowani udziałem w polskim Programie Energetyki Jądrowej. Jako firma która od dekad buduje i modernizuje polską energetykę, z doskonałym zapleczem projektowym i wykonawczym oraz doświadczoną kadrą, jesteśmy kluczowym partnerem do przeprowadzenia procesu dekarbonizacji polskiej energetyki, procesu, którego nie da się zatrzymać. Zakończyliśmy z sukcesem restrukturyzację i jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, a udział Rafako w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest elementem naszej strategii powrotu na rynek – powiedział po podpisaniu umowy Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu Rafako S.A.

- Dekarbonizacja musi postępować, a wiadomo, że OZE nie pokryją w pełni zapotrzebowania na energię, dlatego elektrownie jądrowe będą w Polsce potrzebne. Jednak chociaż dużo mówi się o koncepcji SMR, która dekadę temu pojawiła się w USA, to pamiętajmy, że na świecie powstało dotąd zaledwie kilka SMR, a najbardziej efektywne są wciąż ciśnieniowe reaktory EPR o dużej mocy. To na zastosowaniu takich generatorów III generacji ma się opierać program polskiej energetyki jądrowej i tylko takie rozwiązanie zagwarantuje, że w naszym systemie energetycznym nie zabraknie mocy – powiedział Maciej Stańczuk, wiceprezes zarządu Rafako.

Rafako już w latach 70. było zaangażowane w energetykę jądrową. W 1974 r. zdecydowano, że firma rozpocznie produkcję stabilizatorów ciśnienia i wytwornic pary dla bloków jądrowych projektowanych i produkowanych w ZSRR. Elementy wykonywane były w oparciu o radziecką dokumentację adaptowaną przez polskich inżynierów. Wszystkie procesy technologiczne i kontrolne zostały opracowane przez specjalistów z Rafako. W latach 1988-1990 raciborska firma wyprodukowała kilka stabilizatorów ciśnienia m.in. dla elektrowni NORD w byłym NRD oraz dla elektrowni w Czechosłowacji. Rozpoczęto również produkcję wytwornic pary dla budowanej w Żarnowcu elektrowni jądrowej. Produkcja odbywała się na bazie polskiej dokumentacji, a cała skomplikowana technologia opracowana została w Rafako. W Raciborzu powstała wówczas dedykowana do produkcji elementów dla energetyki jądrowej hala wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, która spełniała rygorystyczne normy. Podjęta w 1990 r. decyzja o wstrzymaniu mocno zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu dla Rafako oznaczała koniec produkcji komponentów dla elektrowni jądrowej. Teraz firma zamierza powrócić do elitarnego grona producentów urządzeń dla energetyki jądrowej.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka