• +48 502 21 31 22

Cenne eksponaty dotyczące górnictwa w Izbie Pamięci KWK Rydułtowy

Projekt: Kraina Górnej Odry Turystyka i rekreacja

Budynek wagi został wzniesiony ok. 1906 r. Stanowi reprezentatywny przykład architektury przemysłowej początku XX w.

KWK Rydułtowy jest najstarszym czynnym zakładem wydobywczym na Górnym Śląsku. Początki działalności kopalni datuje się na 1792 r. Fryderyk von Sack, właściciel tutejszego majątku ziemskiego, uruchomił pierwszą kopalnię - Charlotte. Wkrótce miejscowość i okolice pokryła sieć szybów, a coraz większa liczba mieszkańców wioski znajdowała pracę przy wydobyciu węgla. Pod nazwą Charlotte kopalnia działała do roku 1945, kiedy to przemianowano ją na Rydułtowy. 1 marca 2004 r. została połączona z sąsiednią kopalnią Anna w Pszowie w jeden zakład górniczy KWK Rydułtowy-Anna z siedzibą w Rydułtowach.

Na terenie kopalni, w zabytkowym, stuletnim budynku wagi drobnicowej, w 1986 r. urządzono Izbę Pamięci KWK Rydułtowy. Budynek został wzniesiony ok. 1906 r. Jest to obiekt wybudowany na planie prostokąta, murowany z charakterystycznej czerwonej cegły klinkierowej. Stanowi reprezentatywny przykład architektury przemysłowej początku XX w.

Budynek służył niegdyś do warzenia deputatów węglowych. Teraz zobaczyć można w nim wiele cennych eksponatów dotyczących górnictwa. Wiele z nich pochodzi z mającej ponad 200-letnią historię kopalni Ignacy-Hoym w Rybniku-Niewiadomiu. Załoga tej kopalni z dziada pradziada wywodziła się z ludności miejscowej, stąd też wynikało wielkie przywiązanie i zainteresowanie historią zakładu. Ekspozycję tworzą m.in. dokumenty historyczne, przedmioty świadczące o tradycji i historii grodu oraz samej kopalni, narzędzia górnicze czy mapy. Szczególnie ciekawa jest kolekcja lampek górniczych.

fot. Weronika Królikowska
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka