• +48 502 21 31 22

Tężnia solankowa w Pietrowicach Wielkich już czynna

Projekt: Kraina Górnej Odry Turystyka i rekreacja

Dzięki swojej lokalizacji wśród zieleni, zabytków oraz bezpośredniej bliskości wieży widokowej tężnia łączy walory lecznicze, klimatyczne, kulturowe i krajobrazowe.

Wójt gminy Pietrowice Wielkie zaprasza wszystkich do korzystania z tężni solankowej w Pietrowicach Wielkich. Zlokalizowana jest ona przy wieży widokowej w wydzielonej części parkingu w okolicy kościółka św. Krzyża. W czerwcu, z uwagi na rozpoczęcie jej pracy, tężnia czynna będzie codziennie bez przerw od godz. 8:00 do 21:00, natomiast w kolejnych miesiącach zgodnie z regulaminem przyjętym przez Radę Gminy.

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców oraz osoby spoza gminy do korzystania z naszej tężni. Mikroklimat wokół tężni pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, rozedmie płuc, nadciśnieniu tętniczym, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania - zachęca gmina Pietrowice Wielkie. Przy tężni zlokalizowany jest parking samochodowy oraz stojaki na rowery. Dla rowerzystów przygotowano również miejsce serwisowe dla rowerów. Ponadto przy tężni znajdują się ławeczki, gdzie można wypocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza wśród zieleni.

Tuż obok znajduje sie wieża widokowa, z której rozprzestrzenia się piękny widok na okolicę. Przy dużej widoczności i przejrzystości powietrza można z niej podziwiać obniżenie Bramy Morawskiej oraz pasmo Beskidów z jednej strony i Sudetów z drugiej. Wieża dostępna jest od listopada 2018 r. Położona 230,17 metrów nad poziomem morza, jej wysokość łącznie z krzyżem to 22,83 m. Na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości na szczyt wieży prowadzi 100 schodków. Podesty widokowe znajdują się na wysokości: 3,5 m, 8,75 m, 14 m i 17,5 m. Na konstrukcję zużyto ponad 30 ton stali. Jest to kolejny obiekt na szlaku wież i platform widokowych górnej Odry, z którego przy dobrej pogodzie pięknie widać Bramę Morawską.

fot. Gmina Pietrowice Wielkie
oprac. /kp/

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka