• +48 502 21 31 22

Poznaj historię Rynku w Wodzisławiu Śląskim

Centralny plac miasta Wodzisławia jest jednym z największych rynków na Śląsku.

Poznaj historię Rynku w Wodzisławiu Śląskim

Wytyczony w 1257 r. przy lokacji miasta. Ma kształt kwadratu o wymiarach 96 × 96 metrów. Obecnie w części południowej nawierzchnię rynku stanowi płyta, natomiast północna część placu to mały park z ławkami oraz krzewami i drzewami znajdującymi się wokół fontanny. Do dzisiaj zachowało się wiele kamienic z XIX w.

Co znajdziemy na wodzisławskim Rynku?

Na przykład zegar słoneczny umieszczony w 2001 roku na jednej z kamienic, z której mieszkańcy mogą odczytywać godzinę, jak również mozaikę, przedstawiającą herb miejski.

Na rynku znajduję się także kapsuła czasu, powstała w czerwcu 2020 roku. Zamknięto w niej na 100 lat skarby mieszkańców. To artykuły prasowe, zdjęcia, menu z restauraci, nasionka, prace uczniów - wszystko to, co dokumentuje współczesną historię miasta. Za 100 lat nasi następcy będą mogli zobaczyć, czym żyliśmy w 2010 roku.

We wnęce jednej z kamienic od 2000 roku znajduje się figura księżnej Konstancji (Rynek13). Konstancja była średniowieczną władczynią Wodzisławia.

W 2002 roku na kamienicy Rynek 9 umieszczono płaskorzeźbę Nieznanego Powstańca, autorstwa Marka Grzebyka. Wielu wodzisławian brało udział w powstaniach śląskich, dlatego inicjatorzy chcieli to w jakiś sposób upamiętnić. 

Na Rynku znajduje się równeiż Figura św. Wawrzyńca, zlokalizowana we wnęce kamienicy przy Rynku 22. 

Centralny plac miasta zdobi betonowa fontanna, która jest symbolem Rynku od czasów powojennych. Widnieje na każdej kartce pocztowej z kilku ostatnich dekad.

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka