• +48 502 21 31 22

Do #kupujlokalnie Wodzisław Śląski przyłączyło ponad 5000 członków w 6 tygodni

Branża: Inkubatory przedsiębiorczości;    Projekt: #kupujlokalnie

Grupa #kupujlokalnie Wodzisław Śląski ma już ponad 5000 członków. Nowy sposób na handel i promocję lokalnego biznesu sprawdza się w dobie ograniczeń jakie rząd wprowadził na czas pandemii. Mieszkańcy i przedsiębiorcy wierzą, że zakupy w lokalnych firmach ratują trudną sytuację firm i miejsca pracy.

Artykuł opracowany przez:

Wodzisławski Inkubator Przedsiębiorczości

Inkubator wspiera mieszkańców planujących uruchomić działaność gospoda...

Firma działa w branżach:
Inkubatory przedsiębiorczości

Grupa #kupujlokalnie Wodzisław Śląski to jedna z kilku, jakie zostały zainicjowane na poczatku kwietnia. Najbardziej dynamicznie rozwija się wodzisławska. Ruszyła 4 kwietnia 2020 roku i raptem po 6 tygodniach przekroczyła 5000 członków. Rozmawiamy z Krzysztofem Dybcem, który jest głownym administratorem i moderatorem grupy na facebooku.


Co zdecydowało o takim sukcesie tej inicjatywy w mediach społecznościowych?

KD: Pierwszy element, to na pewno epidemia i ograniczone możliwości zakupów. Po drugie to światowy trend odchodzenia od zakupów w galeriach handlowych, nawet kupowanie w internecie ma tendencje lokalne. Znana nam wszystkim platforma allegro już jakiś czas temu wprowadziła możliwość wyboru lokalnego dostawcy. Z dnia na dzień członkowie grupy odkrywali fantastyczne lokalne produkty i usługi.


A co takiego odkryli nasi mieszkańcy?

KD: Aby nie być gołosłownym, zacytuję wpisy niektórych członków grupy:

Zofia Bornikowska
Kilka razy dzięki tej akcji skorzystałam z usług firm, których wcześniej nie znałam.

Monika Wojs
Bardzo dobry pomysł, dowiedziałam się o wielu firmach działających w naszym regionie, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

Teofila Milej
Pojęcia nie miałam, że jest tyle możliwości lokalnie. Wiele razy skorzystałam. Na razie korzystam regularnie z zakupów w SPAR. Inne usługi są zbyt ryzykowne dopóki nie uspokoi się sytuacja w kopalniach.

Grzegorz Meisel
Dopiero tutaj dowiedziałem się o wielu firmach, o których wcześniej nie miałem zielonego pojęcia - pomysł z grupą świetny!

Monika Chojnowska
Tak jak piszą moi poprzednicy wielu z nas nie miało pojęcia o niektórych firmach, które już znalazły się na tym portalu a pewnie jeszcze o wielu się dowiemy. Uważam, że powinno być to kontynuowane a my winniśmy NAPRAWDĘ kupować lokalnie...

Jolanta Kwietniewska
Właśnie kupiłam miody z pasieki Wiktoria. Dzięki Wam, bo nie znałam tej firmy wcześniej, choć tak blisko usytuowana.

Patrycja Podolska
Pomysl bardzo dobry, pojawiło się wielu nowych klientów, jednak nas w #SznitkiiKoktajle powstrzymuje cały czas brak imprez a pracujemy głównie na cateringu artystycznym. Akcja odbiła się sporym echem bardzo fajnie, że wodzislawianie potrafią się tak zjednoczyć. 

O szczegółach możemy dowiedzieć się dołączając do grupy @kupujlokalnie Wodzisław Śląski

 

A czy firmy skorzystały również ?

KD: Dzięki wspólnym działaniom, firmy zyskały wiele możliwości. Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim przygotował wiele ulg dla przedsiębiorców WIĘCEJ

Na stronach miasta możemy odnaleźć lokale gastronomiczne, sklepy i apteki dowożące towar do domów. Akcja #kupujlokalnie tworzy lokalne grupy, do których mogą dołączyć wyłącznie lokalni przedsiębiorcy. Dzięki porozumieniu Wodzisławskiego Inkubatora Przedsiębiorczości ze Śląskim Porozumieniem Gospodarczym ŚLĄSK.ONLINE, które jest operatorem platformy PLUSYdlaBiznesu i inicjatorem akcji #kupujlokalnie, możemy promować firmy z Wodzisławia w szerszym kręgu odbiorców. POnadto, Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBiznesu oferuje bezpłatną rejestrację i bezpłatną promocję, w ramach której przedsiebiorca może publikować rozszerzony wpis o firmie, dodac galerię zdjęć, ogłoszenia dotyczące produktów, promocji, godzin otwarcia itp. Warto podkreślić, że celem ŚPG ŚLĄSK.ONLINE jest wsparcie firm lokalnych. REJESTRACJA

Wiele firm już odczuwa efekt tych działań. A oto kilka przykładów z grupy #kupujlokalnie Wodzisław Ślaski:

Fanaberia Cafeteria
Wiele osób lokalnych dopiero teraz dowiedziało się o naszym istnieniu, podczas gdy goście z całego kraju do nas przyjeżdżają od 5 lat do Fanaberia Cafeteria i od 17 lat do Wiejska Chata Wodzisław Śląski

Izabela Tubacka
My też w Agro Wodzisław Smacznie Wygodnie Domowo zdobyliśmy nowych klientów z zakupami przez nasz sklep internetowy www.e-mojsmak.pl. Świetny pomysł z tą grupą, bo jak ktoś szuka czegoś, zapyta tutaj gdzie lokalnie i znalezione :) świetna inicjatywa!

Piotr Michalina Łuska
Zyskaliśmy kilku nowych klientów https://julfi.pl/

Pasieka Wiktoria Czyżowice
Powiem tak: nie jesteśmy firmą jak w encyklopedii pisze bo jesteśmy gospodarstwem rodzinnym (oczywiście unormowanym prawnie itd.) i popieramy tą inicjatywę z całego serca. Bo po co kupować "zagraniczne" produkty jak mamy swoje i to na wyciągnięcie ręki... Oby tak dalej a efekt domina sam się zrobi :). Pozdrawiamy i zapraszamy na naszą nową stronę internetową https://www.pasiekawiktoria.pl .

 

Jakie są dalsze działania w planach?

KD: Sytuacja w naszym kraju się zmienia to i nasze działania są elastyczne. Na pewno chcemy dotrzeć do jeszcze większej grupy mieszkańców powiatu wodzisławskiego.

Pracownicy ŚPG ŚLĄSK.ONLINE każdego dnia uzupełniają wpisy na platformie PLUSYdlaBiznesu i zachęcają do dodawania bezpłatnych ogłoszeń. Mamy wydrukowane też 400 naklejek na drzwi dla firm uczestniczących w akcji (do odbioru w Słodkiej Manufakturze Leona przy ul. Zamkowej). Ogłosiliśmy konkurs na największą aktywność na grupie i co 2 tygodnie zwycięzcy otrzymają kofer smakołyków ufundowany przez nasze lokalne firmy. Prowadzimy rozmowy z miastem na temat kolejnych możliwości wsparcia naszych działań. Wspieramy Wodzisławski Ekobazar, który chwilowo również przeniósł się na naszą grupę, a który dzięki odkrytym firmom rusza w każdą sobotę od 23.05.2020 z jeszcze większą grupą wystawców.

 

Czy koniec okresu epidemii zakończy aktywność grupy #kupujlokalnie Wodzisław Śląski?

KD: Moim zdaniem czeka nas nowa rzeczywistość. Pokazaliśmy, że potrafimy działać lokalnie, że możemy się wspierać, że dzięki zakupom "u sąsiada", ktoś bliski utrzyma lub znajdzie u niego pracę. Potrafimy się jednoczyć i działać wspólnie niezależnie od poglądów politycznych, ba nawet niezależnie od działań rządu. Takiej współpracy nikt nam nie zabroni.

Zapraszam wszystkich do grup #kupujlokalnie, nie tylko na zakupy, ale także do aktywności i zawierania znajomości.

 

Rozmawiał: Ireneusz Burek z Krzysztofem Dybcem - Prezesem Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim i Wiceprezesem Śląskiego Porozumienia Gospodarczego ŚLĄSK.ONLINE.

Podobe artykuły

Wyszukiwarka