Strona główna » Wiadomości » Gospodarka » Ostatni dzwonek aby wrócić do ceny energii z 2018 roku

Ostatni dzwonek aby wrócić do ceny energii z 2018 rokuGalopujący wzrost energii spędza sen z powiek. Szacuje się, że w niektórych przypadkach, wzrost energii sięgnie nawet 70 proc.

Artykuł opracowany przez:

Nowelizacja tzw. „ustawy prądowej” przeszła przez senat bez jednej poprawki. Tym sposobem termin składania oświadczeń do sprzedawców energii został wydłużony do 13 sierpnia. To, zdaniem ministerstwa, spowoduje, że wiele firm i instytucji będzie miało możliwość złożyć dokument, który pozwoli im na zachowanie ceny z 2018 roku za kupno prądu w drugim półroczu 2019 roku. Jest to możliwe, gdyż dokument będzie obowiązywać z mocą wsteczną. To z kolei spowoduje, że oświadczenia, które dotarły do sprzedawców po terminie, a przed wejściem w życie nowelizacji, będą uznane za ważne. Jak przewidują ministerialni urzędnicy to rozwiązanie ułatwi życie tysiącom podmiotów gospodarczych w kraju.

Zdaniem wielu przedsiębiorców, wyznaczony początkowo o na 29 lipca termin składania oświadczeń był zbyt krótki, w szczególności dlatego że w tym zakresie nie była prowadzona żadna kampania informacyjna  -Jeżeli zainteresowany nie złożył oświadczenia to, jeśli np. płacił za energię 100 zł w ubiegłym roku, teraz zapłaci nawet 170 zł, bo wzrost cen energii sięga nawet 70 proc. - mówił portalowi prawo.pl - Zdzisław Gawlik, poseł PO. Zdaniem parlamentarzysty ani rząd, ani firmy energetyczne nie prowadziły kampanii informacyjnej o tym, do kiedy trzeba było złożyć oświadczenia.

Jak się okazuje, rolnicy również mają prawo skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o cenach prądu. – Niezależnie od posiadanej umowy na dostawę energii elektrycznej oraz stosowanej taryfy w rozliczeniach z zakładem energetycznym, rolnicy i przedsiębiorstwa sektora rolnego mają zagwarantowane takie same warunki jak przedsiębiorcy – twierdzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski  . – W zależności od wielkości gospodarstwa rolnego, w szczególności ilości osób zatrudnionych, osiąganych przychodów, przepisy unijne dotyczące pomocy w rolnictwie (Rozporządzenia Komisji nr 702/2014) zaliczają rolników do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. Te same kryteria wynikają z krajowych przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców. Dlatego warunkiem skorzystania z przygotowanych rozwiązań jest spełnienie odpowiednich kryteriów – dodał minister Ardanowski.

Zgodnie z prawem unijnym, a także przepisami prawa krajowego, przedsiębiorcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną, dlatego rolnicy korzystający z grupy taryfowej G nie muszą składać oświadczenia i zamrożenie ceny energii elektrycznej przysługuje im automatycznie z mocy ustawy.


 

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, tzw, ustawa o cenach pądu, utrzymuje w 2019 r. ceny prądu z roku 2018 bezwarunkowo gospodarstwom domowym. Mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale oraz jednostki sektora finansów publicznych (w tym samorządy) składają natomiast do 13 sierpnia br. oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. fot.: pixabay.com

EnDe

 

 

 

Opublikowano: 2019-08-07

Artykuł opracowany we współpracy z:

  • PLUSY dla BIZNESU

    Portal Gospodarczy, Branżowy Katalog Firm, Platforma Informacyjna Subregionu Zachodniego

Powrót do listy »

Więcej artykułów