Zamek Książ i palmiarnia w Wałbrzychu celem kolejnej wycieczki PTTK Racibórz

21 czerwca odbyła się kolejna wycieczka krajoznawcza zorganizowana przez PTTK Oddział Racibórz. Tym razem celem było zwiedzenie jednych z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Dolnego Śląska – Zamku Książ w Wałbrzychu oraz tamtejszej palmiarni. Uczestnicy wczesnym rankiem wyjechali w kierunku Wałbrzycha, gdzie pierwszym punktem programu było zwiedzanie rozległego kompleksu zamkowego i jego otoczenia.

Zamek Książ jest jednym z największych i najbardziej malowniczo położonych zamków w Polsce. Wzniesiony na skalnym urwisku nad doliną Pełcznicy zachwyca zarówno monumentalną architekturą, jak i bogatą historią sięgającą średniowiecza. Przez wieki rezydencja przechodziła w ręce różnych rodów, a jej obecny kształt to efekt licznych przebudów, w tym barokowej i neorenesansowej. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się podziemia zamku, które są częścią większego systemu korytarzy powstałych w czasie II wojny światowej w ramach tajemniczego projektu „Riese”. Zwiedzanie odbywało się w dwóch grupach z przewodnikami, którzy przybliżali zarówno historyczne dzieje rezydencji, jak i mniej znane fakty dotyczące podziemnych struktur. Następnie uczestnicy mieli możliwość spaceru po reprezentacyjnych wnętrzach zamku z wykorzystaniem audioprzewodników, co pozwoliło na indywidualne poznanie ekspozycji oraz historii poszczególnych sal.

Po czasie wolnym grupa udała się autokarem do kolejnego punktu programu, jakim była palmiarnia w Wałbrzychu. Obiekt ten stanowi unikatową atrakcję botaniczną, w której zgromadzono bogatą kolekcję roślin tropikalnych i subtropikalnych. Wśród bujnej roślinności można tam zobaczyć m.in. palmy, kaktusy, storczyki oraz liczne gatunki egzotycznych krzewów i kwiatów. Palmiarnia, zbudowana na początku XX w. z inicjatywy ostatniego właściciela Zamku Książ, księcia Jana Henryka XV von Hochberg, do dziś zachwyca atmosferą egzotycznego ogrodu ukrytego w szklarniowych wnętrzach. Uczestnicy mieli czas na spokojne zwiedzanie i podziwianie ekspozycji roślinnych, które stanowią jedną z najciekawszych kolekcji tego typu na Dolnym Śląsku.

W wycieczce uczestniczyło łącznie 52 osoby w różnym wieku, od najmłodszej uczestniczki urodzonej w 2016 r. po seniora z rocznika 1949. Podczas wyjazdu szczególnym momentem było wręczenie trzech legitymacji nowym członkom PTTK Oddział Racibórz. W grupie znalazło się również małżeństwo świętujące w dniu wyjazdu 45. rocznicę ślubu. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział i zapraszają na kolejne wyjazdy i wydarzenia.

fot. PTTK Racibórz
oprac. /kp/