Kontrole kompostowników w Wodzisławiu Śląskim od marca

W marcu w Wodzisławiu Śląskim rozpocznie się seria kontroli przydomowych kompostowników u właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali ich posiadanie i korzystają ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach inspektorzy sprawdzą, czy na terenie posesji zabudowanej budynkiem jednorodzinnym znajduje się kompostownik, a bioodpady są w nim zagospodarowywane poprzez kompostowanie.

Właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika i korzystają z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami, mają obowiązek umożliwienia kontroli pracownikom urzędu miasta. Kontrolerzy będą legitymować się imiennym identyfikatorem ze zdjęciem oraz upoważnieniem prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego. W kontroli mogą uczestniczyć również funkcjonariusze Straży Miejskiej. Podczas wizyty sporządzona zostanie dokumentacja fotograficzna, a następnie opracowany protokół.

Osoby, które nie posiadają przydomowego kompostownika, nie kompostują bioodpadów lub uniemożliwiają przeprowadzenie kontroli mogą stracić prawo do ulgi. W takich przypadkach wydana zostanie decyzja administracyjna skutkująca utratą zwolnienia z opłaty od pierwszego miesiąca, w którym naruszenie zostało stwierdzone. Ponowne skorzystanie z ulgi będzie możliwe dopiero po sześciu miesiącach od momentu, gdy decyzja o jej cofnięciu stanie się ostateczna. Właściciel nieruchomości będzie musiał ponownie złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W kompostowniku powinny znaleźć się odpady organiczne, takie jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, gałęzie, ziemia z doniczek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszona trawa, niezadrukowany papier (tektura), nadziemne części chwastów,, słoma i siano. Nie należy wrzucać do kompostownika: odpadów mięsnych i kości, ryb, zepsutej żywności, gruzu, śmieci z odkurzacza, odchodów zwierzęcych, popiołów z węgla kamiennego i koksu, osadów z przydomowej oczyszczalni ścieków.

fot. freepik.com
oprac. /kp/