• +48 502 21 31 22

Odśnieżanie auta. Auto Centrum Opolony radzi, jak zrobić to szybko i bezpiecznie

Branża: Motoryzacja Transport Mechanika samochodowa Części i akcesoria motoryzacyjne

Zaśnieżone i oblodzone auto to poranny problem wielu kierowców, którego nie powinniśmy lekceważyć. Za jazdę zamarzniętym i nieodśnieżonym pojazdem możemy zapłacić mandat nawet do kilkuset złotych.

Odśnieżanie auta. Auto Centrum Opolony radzi, jak zrobić to szybko i bezpiecznie

Kierowcy odśnieżać nie lubią, widać to niestety wyraźnie na naszych ulicach. Większość użytkowników dróg  rzetelnie usuwa białe pierzynki ze swoich pojazdów, jednak zawsze znajdą się i tacy, którym nie chce się marznąć. Jeżdżą beztrosko po ulicach całkowicie zaśnieżonymi samochodami z małym odśnieżonym „okienkiem”, przez które nie wiele widać, stwarzając realne zagrożenie dla innych kierowców i pieszych.

Co mówi prawo? 

Przepisy określają jasno, które elementy muszą być dobrze widoczne lub czyste i odśnieżone. Zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Sposób na szyby

Sposobów na odśnieżenie pojazdu jest kilka. Najlepiej najpierw zgarnąć śnieg z całego samochodu szczotką, a potem skrobaczką usunąć oblodzenie z szyb. Z pomocą mogą nam przyjść różne środki chemiczne, tzw. „odmrażacze do szyb”, które pomogą nam szybciej uporać się z nawet najgrubszym szronem. 

Niektórzy kierowcy wsiadają do pojazdu, włączają silnik i nawiewy ciepłego powietrza i czekają, aż śnieg sam zacznie spływać z szyb i dachu.  Gdy podczas długiego, porannego odśnieżania lub postoju zostawiamy auto na chodzie, zgodnie z art. 60 kodeksu drogowego Policja może nas za to ukarać mandatem. 

Co jeszcze odśnieżyć?

Odśnieżone szyby i maska samochodu to nie wszystko. Zimowych obowiązków kierowcy mają znacznie więcej.  Pamiętajmy również o odśnieżeniu reflektorów oraz tylnych lamp, a także tablic rejestracyjnych, gdyż muszą być one czytelne z daleka.  

Śnieg na naszych ulicach może pojawić się nawet jutro. Może więc już teraz warto przygotować się do zimy, by nas nie zaskoczyła. Przyda się miotełka, skrobaczka do szyb, odmrażacz do zamków (powinniśmy go posiadać przy sobie, a nie w pojeździe) oraz  mała łopatka do śniegu, gdy nasz pojazd utkwi w głębokiej zaspie. Warto też zadbać o to, by nasze miejsce parkingowe było łatwo dostępne, a pojazd nie blokował przejazdu. Za niewłaściwe pozostawiony samochód również grozi nam kara.

Podobe artykuły

Wyszukiwarka