• +48 502 21 31 22

Automaty vendingowe muszą posiadać kasę fiskalną. Ministerstwo Finansów zaostrzyło przepisy fiskalne

Nowe obowiązki obejmą m.in. usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych, sprzedaż za pośrednictwem automatów vendingowych i pewne usługi parkingowe.

Automaty vendingowe muszą posiadać kasę fiskalną. Ministerstwo Finansów zaostrzyło przepisy fiskalne

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych). Przepisy te będą obowiązywać przez trzy lata, do 31 grudnia 2027 r. Zgodnie z nowymi regulacjami, część podatników straci prawo do korzystania ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Rozporządzenie wpisuje się w trend stopniowego rozszerzania zakresu stosowania kas fiskalnych. Przewidziano okresy przejściowe, które mają ułatwić podmiotom objętym nowymi obowiązkami dostosowanie się do wymogów fiskalizacji.


Automaty sprzedażowe objęte obowiązkiem fiskalizacji

Zgodnie z rozporządzeniem, nie są już zwolnione z obowiązku stosowania kas (obowiązek stosowania kas fiskalnych zacznie ich obowiązywać od 1 lipca 2025 r.) m.in. takie czynności, jak:

- sprzedaż towarów za pomocą urządzeń do automatycznych transakcji, działających w trybie bezobsługowym, które przyjmują płatność i wydają towar,
- realizacja usług za pośrednictwem urządzeń samoobsługowych, takich jak automaty biletowe, akceptujących płatności w bilonie, banknotach lub formie bezgotówkowej, pod warunkiem że z ewidencji lub dowodów zapłaty jednoznacznie wynika, jakiej usługi dotyczyła transakcja.

 
Podmioty działające w tym zakresie korzystały ze zwolnienia przedmiotowego w związku z poz. 39 i 40 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2023 r. poz. 2605), tzw, „rozporządzeniem 2023”. Obecnie rząd wprowadza kolejne etapy wdrażania fiskalizacji w urządzeniach do automatycznej sprzedaży (vendingowe).


Od kiedy obowiązek zakupu kasy fisklanej

Podatnicy, którzy prowadzili taką działalność przed 1 stycznia 2025 r. i nadal ją kontynuują, a zgodnie z nowymi przepisami powinni obowiązkowo ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej, mają sześć miesięcy na dostosowanie się do tego obowiązku co znacza konieczność zakupu kas i rozpoczęcie rejestracji sprzedaży. Natomiast nowi podatnicy, rozpoczynający działalność od 2025 r., muszą stosować się do ogólnych przepisów od razu.


Usługi nadal zwolnione z obowiązku ewidencjonowania

Z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących „od pierwszej złotówki” wyłączono świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klientów, które w systemach bezobsługowych przyjmują płatności gotówkowe lub bezgotówkowe, w zakresie:

-publicznego transportu zbiorowego (poz. 58 załącznika do nowego rozporządzenia),
-usług parkingowych dla pracowników świadczonych przez pracodawcę (poz. 38 załącznika do nowego rozporządzenia),
-usług finansowych, objętych zwolnieniem przedmiotowym (poz. 28 załącznika do nowego rozporządzenia), w tym usług bankomatowych.

Sprzedaż biletów w transporcie zbiorowym, w tym sprzedaż biletów w różnych rodzajach transportu za pomocą urządzeń do automatycznej sprzedaży, obejmujących definicję publicznego transportu zbiorowego, nie wymaga ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących (poz. 58 załącznika do nowego rozporządzenia).

Z uzasadnienia projektu wynika, że z obowiązku ewidencji „od pierwszej złotówki” wyłączona nie będzie sprzedaż towarów przy użyciu urządzeń samoobsługowych w środkach transportu (np. PKP Intercity), ponieważ tego typu sprzedaż towarów jest niezależną czynnością, której nie można uznać za część usługi transportowej. Zatem sprzedaż towarów w środkach transportu nie łączy się z usługą transportową, a podlega fiskalizacji zgodnie z przepisami.

Od 1 stycznia 2025 roku w nowym rozporządzeniu zwolniono z obowiązku ewidencjonowania usług parkingowych świadczonych przez pracodawców na rzecz ich pracowników, bez względu na formę świadczenia usług, zarówno przy użyciu maszyn vendingowych, jak i bez nich. Zostało to uwzględnione w poz. 38 załącznika.

Z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących wyłączono również usługi finansowe określone w poz. 28 załącznika do rozporządzenia, szczególnie dotyczące transakcji realizowanych przez bankomaty, takich jak wpłaty, wypłaty gotówki czy sprawdzanie salda. Te operacje są traktowane jako transfery między rachunkami bankowymi, które są rejestrowane w systemach bankowych, zapewniając pełną przejrzystość i rozliczalność, przez co dodatkowa ewidencja na kasach rejestrujących byłaby zbędna.


Ulgi w przepisach dla osób niewidomych

Wprowadzono modyfikację, na mocy której zwolnienie obejmuje usługi realizowane osobiście przez osoby niewidome posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniające pracowników niewidomych z takim samym stopniem niepełnosprawności.
Dotychczas zwolnienie przysługiwało jedynie w przypadku, gdy osoba niewidoma prowadząca działalność gospodarczą samodzielnie zatrudniała tylko jednego pracownika. Wprowadzona zmiana rozszerza więc możliwość korzystania ze zwolnienia.

W świetle tych najnowszych ustaleń Ministerstwa Finansów, wielu przedsiębiorców będzie musiało zakupić kasę fiskalną. Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru optymalnego urządzenia dla własnej firmy, zanim minie okres ochronny zakładający czasowe zwolnienie z posiadania kasy.

 

 

opracowanie: kk

Podobne artykuły

Wyszukiwarka