• +48 502 21 31 22

786 tys. dzieci z województwa śląskiego otrzymuje 800 plus

Najchętniej wybieranym kanałem składania wniosków 800 plus przez rodziców jest bankowość elektroniczna, następnie portal PUE/eZUS i aplikacja mobilna mZUS.

786 tys. dzieci z województwa śląskiego otrzymuje 800 plus

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do ZUS wypłynęło już przeszło 1,1 mln takich wniosków na ponad 1,7 mln dzieci.

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 r. Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wnioski do ZUS składane są tylko elektronicznie, dlatego rodzice i opiekunowie mogą je wysyłać do ZUS o różnych porach w ciągu dnia, a także w nocy. Taki wniosek można złożyć także w dni wolne od pracy czy też będąc na zagranicznym wyjeździe. Do tej pory, do 5 lutego, do ZUS wpłynęło 1,166 mln wniosków o świadczenie 800 plus na 1,773 mln dzieci.

W ubiegłym roku rodzice złożyli 5,193 mln wniosków o świadczenie wychowawcze. Dotyczyło to 7,918 mln dzieci. W województwie śląskim w 2024 r. złożono ponad 569 tys. wniosków na prawie 786 tys. dzieci, a kwota wypłaconych świadczeń to ponad 7,2 mld zł.

Rodzice mogą składać wnioski przez PUE ZUS (eZUS), portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS. – Jeśli wniosek złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS przyznał 800 plus, to rodzic może utworzyć w aplikacji mZUS wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby zawsze może go edytować – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. – To nie jedyne udogodnienie – jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie – dodaje rzeczniczka.

Najchętniej wybieranym kanałem składania wniosków 800 plus przez rodziców jest bankowość elektroniczna, następnie portal PUE/eZUS i aplikacja mobilna mZUS, na czwartym miejscu portal Emp@tia. Natomiast opiekunowie faktyczni, prawni czy dyrektorzy placówek wychowawczych, opiekuńczych bądź domów pomocy społecznej składają wnioski za swoich podopiecznych tylko za pośrednictwem PUE/eZUS.

Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia. Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2025 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2025 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus. Złożenie wniosku do końca czerwca 2025 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2025 r. Natomiast jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2025 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Pisma, informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka