• +48 502 21 31 22

Zmiana formy opodatkowania tylko do 20 lutego

Zmiany formy opodatkowania można dokonać poprzez złożenie oświadczenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zmiana formy opodatkowania tylko do 20 lutego

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany formy opodatkowania, jednak muszą pamiętać o terminie. Jest to możliwe tylko do 20 lutego. To dobry moment, by przeanalizować swoją sytuację pod kątem optymalizacji podatkowej.

Zmiany formy opodatkowania można dokonać poprzez złożenie oświadczenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego – osobiście lub drogą elektroniczną. Ważne jest, aby zgłoszenie dotarło do urzędu skarbowego najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku. Oznacza to, że jeśli pierwszy przychód w 2025 r. został uzyskany w styczniu, termin na zmianę formy opodatkowania upływa 20 lutego.

Osoby składające oświadczenie za pośrednictwem systemu CEIDG powinny wybrać formularz „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” i wskazać jedną z trzech dostępnych opcji: opodatkowanie według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zmiana formy opodatkowania oznacza jednocześnie rezygnację z dotychczasowego sposobu rozliczania.

Należy pamiętać, że samo podpisanie formularza nie jest równoznaczne z jego złożeniem – dokument musi zostać prawidłowo wysłany. – Bazując na swoim doświadczeniu, doradzam przedsiębiorcom, aby sprawdzili, czy ich oświadczenie zostało poprawnie złożone. Najlepiej zweryfikować to upewniając się, czy otrzymaliśmy zwrotne UPO, które potwierdza prawidłowe złożenie wniosku. Niejednokrotnie bywa tak, że przedsiębiorcy są przekonani, że dopełnili wszelkich formalności, jednak z uwagi np. na błąd w wysyłce stosowne oświadczenie nie dotarło na czas do organów podatkowych. Wówczas jest bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas zgłosi się do nas urząd skarbowy żądając uiszczenia prawidłowej kwoty podatku dochodowego zgodnej ze „starą” formą opodatkowania wraz z odsetkami za zwłokę – zwraca uwagę Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 710/21 wskazał, że oświadczeniem woli zmiany formy opodatkowania jest również prawidłowo opisany przelew na zaliczkę na podatek dochodowy złożony do określonej przepisami daty. Organy podatkowe są również coraz bardziej przychylne do tego stanowiska. Nie jest to jednak najpewniejsza opcja dla przedsiębiorców do złożenia oświadczenia woli zmiany formy opodatkowania. – Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową w pierwszych miesiącach swojej działalności, często nie wpłacają zaliczek na podatek dochodowy z uwagi na kwotę wolną od podatku. Mogą pojawić się również opóźnienia w zapłacie zaliczki wynikające z problemów u przedsiębiorcy lub też np. jeśli zlecimy przelew 20 lutego wieczorem, to finalnie data wykonania przelewu może wskazywać na 21 lutego. W takich sytuacjach oświadczenie woli o zmianie formy opodatkowania będzie nieskuteczne. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest złożenie stosownego formularza w wyznaczonym terminie – podkreśla ekspertka.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka