20 grudnia do rejestru zabytków województwa śląskiego pod nr A/1495/24 został wpisany kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Raciborzu. – Obiekt ten jest wartościowym kulturowo, pięknym przykładem architektury sakralnej. W decyzji o wpisie do rejestru Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazuje nie tylko na jego bezsprzeczną ponadregionalną wartość architektoniczną, ale także na jego wartość historyczną jako dokument dziejów Raciborza i Starej Wsi oraz wartość krajobrazową i kulturową jako mający znaczenie dla poczucia tożsamości lokalnego społeczeństwa – podkreśla raciborski magistrat.
Kościół na Starej Wsi to największa raciborska świątynia. Pierwsza wzmianka o murowanym, gotyckim kościele pw. św. Mikołaja pochodzi z 1296 r., jednak pod koniec XIX w. z powodu rosnącej liczby mieszkańców podjęto decyzję o postawieniu nowej świątyni. Obecny kościół został wybudowany w latach 1900-1902 według projektu Ludwiga Schneidera, znanego śląskiego architekta neogotyckich kościołów. Materiały budowlane pochodziły głównie z lokalnych źródeł – cegłę dostarczały raciborskie cegielnie, klinkier – parowa cegielnia Lichnowskiego w Krzyżanowicach, a drewno – książę raciborski Wiktor. 2 czerwca 1902 r., dzień po tym, jak Stara Wieś została dzielnicą Raciborza, arcybiskup Georg Kopp konsekrował nowy kościół mieszczący ponad 2500 wiernych. Ma 59 m długości i 29 m szerokości, a jego dominantą jest wieża wysoka na 75 m.
Kościół pw. św. Mikołaja, podobnie jak wiele innych budynków w Raciborzu, został zniszczony w wyniku działań wojennych w 1945 r., a ślady zniszczeń dokonanych przez Armię Czerwoną są widoczne do dziś. Wieża, dach, sklepienie i ściany zewnętrzne zostały poważnie uszkodzone. Wnętrze świątyni również ucierpiało, szczególnie ołtarze. Jednak już 8 grudnia w częściowo odbudowanym kościele odprawiono uroczystą sumę odpustową. W 1958 r. odlano cztery nowe dzwony dla kościoła, z czego dzwon Mikołaj obecnie jest najcięższym dzwonem w Raciborzu.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/