• +48 502 21 31 22

Lackowa i Radziejowa do zdobycia z PTTK Racibórz

Lackowa to najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, a Radziejowa – Beskidu Sądeckiego.

Lackowa i Radziejowa do zdobycia z PTTK Racibórz

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Raciborzu zaprasza do wspólnego zdobycia dwóch kolejnych szczytów: Lackowej i Radziejowej. Wyprawa odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia. Oba zaliczane są do Korony Gór Polski.

Lackowa to najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego. Pierwotnie góra nosiła łemkowską nazwę Łackowa (Wackowa). Zachodni stok góry, którym biegnie czerwony szlak turystyczny, jest najbardziej stromym w Beskidzie Niskim i jednym z najbardziej stromych w polskich górach (poza Tatrami) odcinkiem znakowanego szlaku. Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody Baniska z jaskinią Bania w Radziejowej oraz małe osuwiskowe jeziorko Młaka, w pobliżu miejsce zwane Ołtarz, z niewielką wychodnią skalną oraz śladami jaskini szczelinowej u podnóża. Na południowym stoku w pobliżu rozejścia dróg (przełęcz Żłobki – Zawory) znajduje się wydajne źródło okresowe nazywane lokalnie Smocze Gardło. Dużą osobliwością jest jedyne w całej Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego.

Koszt wyprawy: członkowie PTTK Oddział Racibórz z opłaconą składką za 2024 r. młodzież do 18. roku życia i studenci: 330 zł, osoby niezrzeszone: 350 zł. Cena zawiera: przejazd autokarem turystycznym, opłaty drogowe i parkingowe, ubezpieczenie KL, NW, obiadokolacje, śniadanie i nocleg w Ski Hotel. Możliwość korzystania z jacuzzi (za dodatkową opłatą i wcześniejszym zgłoszeniu). Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły: Wyprawa na Lackową i Radziejową

fot. PTTK Racibórz
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka