• +48 502 21 31 22

Ekstremalne zjawiska pogodowe w miastach. Potrzebne Nature Restoration Law

Skutków zmiany klimatycznej obawia się 71% Polaków. Mimo to Polska jest jednym z krajów UE blokujących odbudowę zasobów przyrody.

Ekstremalne zjawiska pogodowe w miastach. Potrzebne Nature Restoration Law

Ok. 130 tys. ludzi umiera co roku z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych w miastach. Temperatury są tam nawet o 10-15°C wyższe niż na terenach wiejskich. Organizacja Eurocities zrzeszająca 200 europejskich miast, w tym Katowice, apeluje do polskiego rządu o przyjęcie unijnego prawa Nature Restoration Law, aby przeciwdziałać tym kryzysom. Decyzja w tej sprawie zapadnie na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska 17 czerwca.

Z raportu Instytutu Spraw Publicznych wynika, że 75% Polaków popiera wprowadzenie NRL. Mimo to Polska jest jednym z krajów UE blokujących to prawo, choć naukowcy i organizacje pozarządowe podkreślają jego znaczenie dla zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i jakości życia. – Nature Restoration Law dotyczy lasów, rzek, bezpieczeństwa żywnościowego, a nawet zwiększenia bezpieczeństwa państwa w związku z zagrożeniem ze wschodu. Podstawowym założeniem jest odbudowa zasobów przyrody i usług ekosystemowych, z których korzystają europejskie społeczeństwa. Państwa członkowskie do 2030 r. mają wprowadzić działania na rzecz odbudowy przyrody na co najmniej 20% obszarów morskich i lądowych UE. Rozporządzenie dotyka wielu aspektów naszego życia, m.in. ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu życia w miastach. NRL zobowiązuje państwa członkowskie do zwiększania powierzchni terenów zielonych i liczby drzew na obszarach miejskich, co zwiększy ich odporność na fale upałów i gwałtowne zjawiska atmosferyczne – tłumaczy Marta Klimkiewicz z Fundacji ClientEarth Prawnicy Dla Ziemi.

Eurocities w swoim apelu podkreśla, że miasta stoją na pierwszej linii walki z kryzysami związanymi z utratą bioróżnorodności, zanieczyszczeniem i zmianami klimatycznymi. Wskazują też na zobowiązania międzynarodowe ujęte w tzw. globalnych ramach bioróżnorodności, które zostały przyjęte przez 196 państw świata, w tym wszystkie państwa UE, w grudniu 2022 r.

Skutków zmiany klimatycznej obawia się 71% Polaków. Zmiana klimatu destabilizuje ekosystemy i nasila ekstremalne zjawiska pogodowe jak fale upałów, które są najbardziej śmiercionośnym rodzajem ekstremalnych warunków pogodowych w Europie. Tereny zielone, szczególnie w postaci drzew, znacząco redukuje zjawisko miejskiej wyspy ciepła, zmniejszając ryzyko zdrowotne związane z wysokimi temperaturami. Kontakt z przyrodą wpływa też pozytywnie na fizyczne i psychiczne zdrowie człowieka, zapobiegając lub pomagając w leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca typu II czy depresja. Coraz więcej prac naukowych wskazuje również, że więź człowieka z przyrodą wpływa na jego dobrostan, dlatego odbudowa przyrody jest tak ważna dla mieszkańców miast.

NRL nie nakłada jednocześnie żadnych obowiązków na rolników ani właścicieli gruntów, ale proponuje system zachęt do dobrowolnej odbudowy przyrody. To szansa więc na finansowe wsparcie rolników i poprawę komfortu życia mieszkańców miast.

Czy Polska wesprze Nature Restoration Law? Okaże się to 17 czerwca podczas głosowania Rady UE ds. Środowiska. Polski głos poparcia dla ratowania przyrody można wyrazić na stronie www.NaturaRatujeLudzi.pl.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka