• +48 502 21 31 22

Multimedialna podróż w czasy średniowiecza, czyli muzeum w słodowni raciborskiego zamku

Interaktywne plansze pozwalają zagłębić się w historii księstwa opolsko-raciborskiego pokazanej przez pryzmat władców, kultury czy medycyny.

Multimedialna podróż w czasy średniowiecza, czyli muzeum w słodowni raciborskiego zamku

Od 1 maja będzie można zwiedzać multimedialne muzeum w słodowni Zamku Piastowskiego w Raciborzu. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski.

Zwiedzanie multimedialnego muzeum rozpoczyna się od sali kinowej, gdzie wyświetlany jest film poświęcony dziejom Górnego Śląska. W podróż w czasie widzów zabiera tu alchemik, wskazujący na najważniejsze epizody średniowiecznej historii górnej Odry. Po kinie czas na edukację i dobrą zabawę. Liczne interaktywne plansze pozwalają zagłębić się w historii księstwa opolsko-raciborskiego pokazanej przez pryzmat władców, wielkich wydarzeń politycznych, bitew, gospodarki, wiary, kultury, medycyny, klęsk żywiołowych oraz życia codziennego dworzan i mieszczan. Można nawigować po wielu mapach, zbudować gotyckie sklepienie, wystrzelić z bombardy albo z repliki katapulty, poznać średniowieczne receptury, zajrzeć do wnętrza średniowiecznego domu (paper ghosts), zbudować fortyfikacje, odwiedzić mennicę, ułożyć puzzle, uruchomić baśniomat, zagrać w interaktywne gry, zbudować z klocków świątynię, sięgnąć po całą gamę mieczy czy odpocząć w średniowiecznej karczmie i zagrać w astragale. To tylko część atrakcji, przy których świetnie będą się bawić i poznawać dzieje starsi i młodsi. Są też elementy historyczne – bogata kolekcja paleontologiczna z prawdziwymi szczątkami mamutów i słoni leśnych, które niegdyś zamieszkiwały nasze ziemie.

W maju wstęp do muzeum w promocyjnej cenie biletu: 18 zł (normalny) i 9 zł (ulgowy). Wejścia w godzinach: 10.00-12.00, 11.00-13.00, 12.00-14.00, 13.00-15.00, 14.00-16.00 i 15.00-17.00. Bilety można zakupić w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu czynnym od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00. Obecnie w przedsprzedaży (rezerwacja dnia i godziny) bilety na pierwsze wejścia 1, 2, 3, 4 i 5 maja. Bilety bezpośrednio przed wejściem można zakupić, jeśli nie została wyczerpana pula w przedsprzedaży.

Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. Każdej grupie towarzyszy przewodnik. Trasa zwiedzania: słodownia (kino, wystawa multimedialna nt. dziejów Górnego Śląska), dom książęcy (sala tronowa, wystawy Władcy mórz oraz Wielkie imperia XVI i XVII wieku i ich armie, komnata księcia von Ratibor, skarbiec z interaktywną prezentacją o życiu na raciborskim zamku, komnata alchemika i czarownicy, zamkowy świat średniowiecza) oraz kaplica zamkowa i jej podziemia.

Ekspozycje w słodowni prezentują treści w językach: polskim, angielskim, niemieckim i czeskim (do wyboru). Dom książęcy z nowymi wystawami otwarto w marcu tego roku. Obiekt przeszedł gruntowną metamorfozę.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka