• +48 502 21 31 22

20% terenów Lasów Państwowych będzie szczególnie chronione

Każdego dnia zapełnianych ściętymi drzewami jest prawie 6 tys. ciężarówek.

20% terenów Lasów Państwowych będzie szczególnie chronione

Choć nie udało się dotrzymać obietnicy w wyznaczonym terminie, trwają prace nad szczegółami ochrony 20% najbardziej cennych przyrodniczo lasów i ustanowieniem kontroli społecznej nad lasami. Postulat ten znalazł się w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów" i w umowie koalicyjnej. – Naszym celem jest objęcie szczególną ochroną 20% terenów Lasów Państwowych, wytyczając te najcenniejsze przyrodniczo, najważniejsze społecznie lasy, ale także lasy uzdrowiskowe, lasy ważne z punktu widzenia również klimatu, ale także odbudowa tych walorów wodnych, żeby przywrócić w wielu miejscach właściwe stosunki wodne, a jednocześnie też zadbać o przemysł drzewny – tłumaczy Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

O postulaty z kampanii wyborczej oraz postanowienia umowy koalicyjnej upominają się przyrodnicy, m.in. z Greenpeace. Z sondażu przeprowadzonego dla tej organizacji przez CBOS w marcu wynikało, że za pilną realizacją zobowiązania polityków koalicji rządzącej opowiada się 2/3 Polaków. Ekolodzy podkreślają jednocześnie, że mimo jasnych deklaracji o wyłączeniu z wycinki 20% powierzchni polskich lasów, każdego dnia prawie 6 tys. ciężarówek zapełnianych jest ściętymi drzewami. Wycinki trwały również w lasach, które w styczniu zostały objęte moratorium Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zakazie wycinania drzew. Czytaj więcej: 6 tys. ciężarówek drzew wyjeżdża codziennie z polskich lasów

Jak podkreśla resort, potrzebne jest wypracowanie kierunkowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej na obszarach o szczególnych walorach społecznych i przyrodniczych. – Chcemy, by oczywiście do gospodarki trafiała odpowiednia ilość surowca w odpowiedniej dostępnej cenie, tak by nasz przemysł był z drugiej strony konkurencyjny. Na pewno może się to wiązać z utraconymi dochodami i potrzebą wypłacania rekompensat, ale w tym zakresie Lasy Państwowe mają Fundusz Leśny, by tego typu rekompensaty też stosować. To wszystko będzie traktowane bardzo indywidualnie, w zależności od regionu. Po wprowadzeniu moratorium udało nam się doprowadzić do tego, że w zasadzie wszystkie zakłady usług leśnych mają pracę, wszyscy pracują, co najwyżej zostali przesunięci na inne obszary albo zajmują się innego rodzaju zadaniami, typu pielęgnacja czy cięcia sanitarne, bo to zawsze trzeba będzie na terenie lasów prowadzić – tłumaczy szefowa MKiŚ.

Resort kończy prace nad przepisami dotyczącymi kontroli społecznej nad lasami. W maju do wykazu prac KPRM trafi ustawa o Planach Urządzania Lasu, która strona społeczna będzie mogła zaskarżyć PUL, a organizacje społeczne będą włączone w jego tworzenie. – Prowadzimy jednocześnie w ministerstwie bardzo wiele procesów. Jednym z nich jest praca nad wyłączeniami i zwiększeniem ochrony lasów, drugim – przygotowanie ustawy o nadzorze społecznym nad lasami, tak by faktycznie zwiększyć partycypację społeczną w procesie tworzenia PUL. Z drugiej strony oczywiście to wdrażanie strategii odbudowy torfowisk i mokradeł – wskazuje Paulina Hennig-Kloska.

Organizacje ekologiczne podkreślają, że niezbędne są dalsze zmiany legislacyjne, które m.in. umożliwią społeczeństwu dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zapewnią ścisłą ochronę gatunkową podczas prowadzenia prac leśnych czy zmniejszą marnowanie drewna, np. przez wprowadzenie zakazu spalania pierwotnej biomasy drzewnej w energetyce zawodowej.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka