• +48 502 21 31 22

Gospodarcze Zamknięciu Roku. "Możemy uznać rok 2023 za satysfakcjonujący"

Tomasz Zjawiony podsumował rok pracy RIG w Katowicach. To ponad 120 zorganizowanych wydarzeń, 110 nowych firm członkowskich czy nowe delegatury krajowe.

Gospodarcze Zamknięciu Roku. "Możemy uznać rok 2023 za satysfakcjonujący"

Ponad 200 osób uczestniczyło w Gospodarczym Zamknięciu Roku, które zakończyło cykl imprez organizowanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach w tym roku. Było to równocześnie świąteczne spotkanie firm członkowskich RIG.

Zdaniem Tomasza Zjawionego, prezesa RIG, to był ważny rok. – Podjęliśmy rękawicę i możemy uznać rok 2023 za satysfakcjonujący. W dobie permanentnej zmiany jesteśmy przygotowani na kolejne wyzwania i to pomimo gospodarczego rollercoastera, który wpływa na nasze firmy. Cieszę się, że współpraca z samorządem, biznesem i nauką doprowadziła nas do tego momentu, że ponownie możemy się spotkać, podzielić uwagami i spostrzeżeniami na temat tego, co nam pomagało i mobilizowało w mijającym roku – podkreślił.

Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przypomniał o mechanizmach stworzonych przez GZM dla wsparcia otoczenia biznesowego, społecznego i naukowego. Metropolia w 2023 r. była m.in. partnerem największych wydarzeń skierowanych do biznesu, współorganizatorem misji gospodarczych, rozpoczęła nowe programy ekologiczne i stawiała na organizację transportu publicznego z wykorzystaniem zrównoważonych rozwiązań. Stworzono też platformę udostępniania ujednoliconych danych dla sektora prywatnego, rozszerzono zakres działania Funduszu Wspierania Nauki o nowe obszary: badania naukowe i poszerzanie kompetencji. – Naszym zdaniem nauka to podstawa dobrego prowadzenia biznesu – zaznaczył Henryk Borczyk.

Aleksandra Monsiol-Szatkowska, dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim, podsumowała to, co działo się w województwie śląskim w obszarze gospodarczym w trakcie tej kadencji. – W ramach projektu Global Silesia zorganizowaliśmy 23 wydarzenia targowe zagranicą, 15 misji gospodarczych, 21 wydarzeń krajowych, 10 misji przyjazdowych z regionów partnerskich. 389 firm z sektora MŚP otrzymało realne wsparcie w ramach tego projektu. inSilesia śląskie Centrum obsługi Inwestora i Eksportera, działające w ramach departamentu, od 2019 r. zajmuje trzecie miejsce wśród najlepszych centrów obsługi w kraju. W ostatnich latach województwo śląskie podpisało 10 nowych porozumień międzynarodowych – wymieniała.

Na koniec pierwszej części spotkania Tomasz Zjawiony podsumował rok pracy RIG w Katowicach. To ponad 120 zorganizowanych wydarzeń, 110 nowych firm członkowskich, nowe delegatury krajowe, przedstawicielstwa zagraniczne i zespoły eksperckie działające przy RIG. – Stawiamy na synergię działań i współpracę. Dziękuję za zaufanie, za to że jesteście z izbą, wspieracie nas, razem możemy więcej. Jest jeszcze dużo dobrych pomysłów do poukładania – podkreślił.

W trakcie spotkania powitano firmy członkowskie, które przystąpiły do izby w ostatnim czasie. Gościem specjalnym wydarzenia był Jacek Walkiewicz. Psycholog i mówca w stand-upowym stylu przedstawił motywacyjną prelekcję „Pełna MOC w czasach zmian”. Nie zabrakło muzycznego akcentu, charytatywnego kiermaszu zorganizowanego przez Fundację Śląskie Anioły, życzeń świąteczno-noworocznych i networkingu przy poczęstunku do późnych godzin wieczornych.

fot. RIG Katowice
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

317_68_rig_katowice_(7).jpg
409_118_rig_katowice_(9).jpg
975_124_rig_katowice_(1)(1).jpg
429_280_rig_katowice_(5).jpg
853_293_rig_katowice_(2).jpg
586_305_rig_katowice_(8).jpg
73_353_rig_katowice_(4).jpg
384_366_rig_katowice_(6).jpg
765_984_rig_katowice_(3).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka