• +48 502 21 31 22

Transformacja energetyczna to nie tylko wykorzystanie OZE

Jednym z filarów transformacji energetycznej jest digitalizacja, ponieważ OZE nie zawsze dają taką samą ilość prądu.

Transformacja energetyczna to nie tylko wykorzystanie OZE

Bezpieczeństwo, energetyka i polityka międzynarodowa były przewodnimi tematami XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Największa i najważniejsza konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem ponad pięciu tysięcy uczestników z całego świata odbyła się w dniach 5-7 września, a jej hasłem przewodnim było: "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian".

– Transformacja energetyczna to nie tylko wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, lecz także masowa elektryfikacja oraz cyfryzacja energetyki, które pozwalają oszczędzać energię – przekonywał podczas debaty "OZE – ile nas to kosztuje" Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.

Ludzkość rozwija się w kierunku nowych, bardziej efektywnych technologii. Trwająca obecnie transformacja energetyczna oparta jest na kilku filarach, a podstawowym są odnawialne źródła energii. – Zgodnie ze średnimi cenami z 2021 r. energia z węgla jest pięć razy droższa niż ta pochodząca z wiatru. Ważne jest również zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego. Wojna na Ukrainie pokazała, że surowce energetyczne podlegają geopolityce i stają się przedmiotem szantażu. OZE mogą tu pomóc – podkreślał Jacek Łukaszewski. Kolejną kwestią jest klimat, który się zmienia z uwagi na emisję gazów cieplarnianych. – 60% emisji tej, z którą mamy kłopot, pochodzi z produkcji energii. Czyli przejście na OZE zdejmie nam 60% problemu związanego z dekarbonizacją – wskazywał ekspert.

Jego zdaniem nie tylko OZE są związane z transformacją energetyczną. Kolejnym elementem jest wyeliminowanie technologii wytwarzających energię ze spalania paliw kopalnych. – To coś, co my nazywany masową elektryfikacją. Silnik elektryczny, nie dość, że jest najtańszy, ma również najlepszy stosunek masy do mocy. W transporcie kolejowym ludzkość przeszła od pary poprzez ropę do elektryczności. Transport morski czy kołowy idą tą samą drogą – podkreślał Jacek Łukaszewski.

Kolejnym filarem transformacji energetycznej jest digitalizacja. OZE ze względu na swoją naturę nie zawsze dają taką samą ilość prądu. – Ponieważ OZE są dynamiczne – zmieniają się w zależności od warunków atmosferycznych – potrzebujemy technologii cyfrowych, które pozwalają nam uelastycznić produkcję i odpowiednio przesyłać energię – mówił prezes Schneider Electric Polska. Według niego cyfryzacja energetyki pozwala zwizualizować zużycie energii, a co za tym idzie, wyeliminować ewentualne straty, prąd zużywany niepotrzebnie. Szacuje się, że to może być nawet 30-40%

Jacek Łukaszewski zwracał również uwage na to, że obecnie koszt energii elektrycznej jest w Polsce najwyższy w Europie. – Wynotowałem sobie ceny na dzień 4 września, jedna megawatogodzina z dostawą na dzień następny kosztuje u nas 551 zł, a w Niemczech 342 zł. Jak wiemy, koszt energii przekłada się na wszystko: na transport, na chleb, na produkty konsumpcyjne – zaznaczał. Na dodatek polska gospodarka jest dwa razy bardziej emisyjna niż wynosi średnia unijna. – Firmy takie jak moja, ale i dużo innych światowych firm, podejmują zobowiązania dotyczące redukcji emisji. Te zobowiązania dotyczą własnych działań, ale również działań poddostawców, podwykonawców, kupowanych produktów. Konkurencyjność, która była do tej pory rozumiana jako kosztowa i technologiczna, zyskuje nowy wymiar – w zakresie śladu węglowego – mówił ekspert.

W Polsce Schneider Electric korzysta z polskich dostawców. – I jeśli dostawca odpowiada nam: nie mam planów w kwestii zeroemisyjności, albo: zajmę się tematem po roku 2030, to ma duże szanse wypaść z listy naszych dostawców. Wyłącznie ze względu na ślad węglowy – podkreślał prezes Łukaszewski. – Rozumiem, że sprawiedliwa transformacja wymaga czasu i środków, ale biznes musi zachować konkurencyjność, bo od tego zależy nasz dobrobyt. Jak będziemy działać zbyt opieszale, to niestety "wylejemy dziecko z kąpielą" – podsumował.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka