• +48 502 21 31 22

12. odsłona Narodowego Czytania na Zamku Piastowskim

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będą czytali artyści Zamkowej Grupy Teatralnej, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu Krystyna Niklewicz oraz goście specjalni, m.in. wicestarosta raciborski Marek Kurpis.

12. odsłona Narodowego Czytania na Zamku Piastowskim

W sobotę 9 września na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się 12. odsłona Narodowego Czytania. To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Pomysłowe stroje, dekoracja oraz muzyka w tle sprawią, że widzowie przeniosą się w inny świat. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będą czytali artyści Zamkowej Grupy Teatralnej, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu Krystyna Niklewicz oraz goście specjalni, m.in. wicestarosta raciborski Marek Kurpis. Kolejna edycja Narodowego Czytania na raciborskim zamku potrwa od 17:00 do 18:00 i odbędzie się w pobliżu baszty, w miejscu, gdzie często w wakacyjne wieczory odbywają się koncerty plenerowe. Organizatorzy, czyli Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz Zamkowa Grupa Teatralna, do udziału w wydarzeniu zapraszają dzieci i młodzież oraz dorosłych.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 r. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza". Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 r., ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 r.

oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka