• +48 502 21 31 22

Dotkliwe kary za źle wystawione faktury. Szara strefa będzie jeszcze większa?

Ministerstwo Finansów przekonuje, że wdrożenie obowiązku wystawiania faktur w KSeF przyczyni się do zwalczania oszustw podatkowych.

Dotkliwe kary za źle wystawione faktury. Szara strefa będzie jeszcze większa?

Od 1 lipca 2024 r. obowiązkowe będzie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur. Za jego pośrednictwem przedsiębiorcy będą wystawiać faktury VAT, które następnie w czasie rzeczywistym będą udostępnianie kontrahentom. Konsekwencją wprowadzenia nowego sposobu fakturowania będzie ściślejsza kontrola państwa nad ściągalnością podatków, ale też cyfryzacja firm, szybsze zwroty VAT-u i jednolity format faktur.

Przedsiębiorcy, którzy nie wprowadzą swojej faktury do systemu lub zrobią to błędnie, będą musieli płacić kary. Ma to być 100% wartości naliczonego podatku z faktury lub 18,7% wartości całej faktury. Jak podkreśla Krajowa Izba Doradców Podatkowych, każdy błąd, nawet nieumyślny, będzie dotkliwie karany, a sankcje te mogą się też kumulować na mocy różnych przepisów, które już istnieją. Firmy będą mogły więc za każdą źle wystawioną fakturę w systemie zapłacić kilka kar. Doradcy finansowi z firmy Quidea w opinii do projektu napisali, że bardzo negatywnie oceniają sankcje w postaci kar pieniężnych za niedopełnienie obowiązków w zakresie wystawiania e-faktur w systemie KSeF. – Już obecnie podatnicy VAT muszą mieć na uwadze bardzo dużą liczbę różnych kar za niestosowanie się, często nawet nieświadome, do regulacji ustawy o VAT oraz bieżącej praktyki organów podatkowych – wskazują. Dodają, że wprowadzenie tak represyjnego systemu podatkowego będzie istotnym ograniczeniem jego atrakcyjności nie tylko dla firm krajowych, ale też zagranicznych. Z kolei Amerykańska Izba Handlowa zauważa, że "przepisy ustawy stanowią nadmierne obciążenie dla zagranicznych podatników, bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, którzy zasadniczo nie byliby zobowiązani do korzystania z KSeF i którzy mogą korzystać z rachunków w bankach zagranicznych".

Zdaniem Bartosza Zbaraszczuka, wiceministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wprowadzenie systemu jako obowiązkowego pozwoli na dalsze uszczelnienie luki VAT. Dodał też, że koniecznością jest udostępnienie administracji skarbowej szybkiego dostępu do danych i KSeF. Kontrolerzy będą widzieli prawie wszystkie dokumenty sprzedażowe online w czasie rzeczywistym, a polski rząd, występując do Komisji Europejskiej o zgodę na wdrożenie KSeF, szacował, że dzięki elektronicznym fakturom w budżecie państwa zostanie o 1,8 mld zł więcej. Zdaniem ekspertów jednak nadmierny fiskalizm i opresyjność państwa spowoduje jeszcze większą ucieczkę firm do szarej strefy. Jak wynika z raportu UN Global Compact Network Poland, na koniec 2022 r. wynosiła ona 20% PKB. Trzy lata wcześniej było to 13,5%.

Ministerstwo Finansów przekonuje jednak, że wdrożenie obowiązku wystawiania faktur w KSeF przyczyni się do zwalczania oszustw podatkowych. Rozwiązanie ma również zapobiegać nieprawidłowościom nie tylko w zakresie VAT, ale również w podatkach dochodowych. Przypomina też, że za błędy w KSeF przez pierwsze pół roku podatnik nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności – wyłącza się odpowiedzialność karnoskarbową. Od stycznia 2025 r. z kolei kary pieniężne będą podlegały miarkowaniu. Kara będzie zależna m.in. od stopnia przyczynienia się podatnika do naruszenia i okoliczności naruszeniami, a organ będzie mógł także odstąpić od jej wymierzenia.

Czytaj także: Przedsiębiorcy wciąż słabo zainteresowani KSeF-em

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka