• +48 502 21 31 22

Fotowoltaika na zbiornikach mogłaby zasilić 1/3 świata

6256 społeczności lub miast w 124 krajach, w tym 154 metropolii, mogłoby być samowystarczalnych dzięki lokalnym pływającym elektrowniom fotowoltaicznym.

Fotowoltaika na zbiornikach mogłaby zasilić 1/3 świata

115 tys. zbiorników zaporowych, jakie znajdują się na całym świecie, skrywa ogromny potencjał czystej energii i mogłoby generować energię elektryczną wystarczającą do zasilenia jednej trzeciej świata – uważają naukowcy. Na łamach badania opublikowanego w magazynie "Nature Sustainability" przekonują, że panele słoneczne zainstalowane na zbiornikach zaporowych mają też inne zalety, np. zmniejszają parowanie poprzez zacienienie wody, a także pozwalają na zachowanie gruntów do innych zastosowań.

Międzynarodowy zespół naukowców obliczył, że 30% pokrycie globalnych zbiorników mogłoby wyprodukować 9434 terawatogodzin energii rocznie, co zaspokoiłoby ponad dwukrotnie zapotrzebowanie na energię w całych Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę, że roczne globalne zużycie energii szacuje się na 22 800 TWh, pływająca fotowoltaika na jednej trzeciej powierzchni zbiorników mogłaby zaspokoić więc jedną trzecią światowego zapotrzebowania.

– Biorąc pod uwagę bliskość większości zbiorników do skupisk ludności i potencjał rozwoju dedykowanych lokalnych systemów zasilania, stwierdzamy, że 6256 społeczności lub miast w 124 krajach, w tym 154 metropolii, mogłoby być samowystarczalnych dzięki lokalnym pływającym elektrowniom fotowoltaicznym – podkreślają badacze.

Naukowcy doprecyzowują, że największe korzyści z tego tytuły mogliby uzyskać trzej najwięksi "truciciele", czyli Brazylia, Chiny i Indie, więc nie pozostałoby to również bez wpływu na klimat. Chiny już testują korzyści takiego rozwiązania za sprawą pływającej farmy słonecznej Dezhou Dingzhuang, która generuje rocznie ponad 320 MWh energii elektrycznej.

– Globalne zużycie energii i przyjęcie celów zrównoważonego rozwoju w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych zwiększają zapotrzebowanie na czystą energię, w tym energię słoneczną. Pływające systemy fotowoltaiczne na zbiornikach są korzystniejsze w porównaniu z tradycyjnymi naziemnymi systemami słonecznymi pod względem ochrony gruntów, poprawy wydajności i zmniejszenia strat wody – tłumaczą naukowcy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka