• +48 502 21 31 22

Ślady tuszu na mieczu. Nowa wystawa na Zamku Piastowskim

Licznie zebrani uczestnicy zobaczyli obrazy, które „zabrały” oglądających w opowieść o Japonii, tej feudalnej, w której występuje mistycyzm i filozofia, są wojownicy i gejsze splatający się ze sobą, tworząc opowieść o kraju, który dla Europejczyka nadal jest tajemniczy i fascynujący.

Ślady tuszu na mieczu. Nowa wystawa na Zamku Piastowskim

Powiat Raciborski, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu zaprosili we wtorkowe popołudnie do Domu Książęcego Zamku Piastowskiego w Raciborzu na wernisaż wystawy tradycyjnego japońskiego malarstwa tuszem autorstwa Mariusza Szmerdta.

Wernisaż rozpoczął się od powitania autora oraz uczestników przez Krystynę Niklewicz – dyrektor raciborskiego zamku, która w imieniu swoim oraz Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody podziękowała za organizację nowej ekspozycji w zamkowych murach. Następnie Mariusz Szmerdt opowiedział zebranym, w jaki sposób powstają jego prace. Nie zabrakło także licznych pytań ze strony publiczności, na które bardzo chętnie odpowiadał, zdradzając tajniki powstawania prac.

– W wydarzeniu wziął udział m. in. Robert Myśliwy – kierownik Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu. Dzięki dobrej współpracy między jednostkami powiatowymi (Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu) ta przepiękna wystawa trafiła na Zamek Piastowski w Raciborzu. Licznie zebrani uczestnicy zobaczyli obrazy, które „zabrały” oglądających w opowieść o Japonii, tej feudalnej, w której występuje mistycyzm i filozofia, są wojownicy i gejsze splatający się ze sobą, tworząc opowieść o kraju, który dla Europejczyka nadal jest tajemniczy i fascynujący – relacjonuje zamek.

Mariusz Szmerdt – częstochowianin, rocznik 1973 – to członek International Chinese Calligraphy and Painting Society z siedzibą w Tokio. Oprócz malarstwa japońskiego prowadzi praktyczne warsztaty i wykłady z filozofii i historii związanej z tym zagadnieniem. Kolejną ścieżką artystyczną jest akwarela. Ilustruje również książki i gry, szczególnie te które są związane ze sztukami walki. Jego obrazy były prezentowane na wielu wystawach tak w Polsce, jak i za granicą. Współpracuje z mistrzami i organizacjami sztuk walki – ilustracje, projekty graficzne. Prywatnie trenuje karate Kyokushin, praktykuje buddyzm, zajmuje się strzelectwem (łuk tradycyjny), odtwarza wczesne średniowiecze – wikingowie, kolekcjonuje broń białą.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

885_slady_tuszu_na_mieczu_(1).jpg
289_slady_tuszu_na_mieczu_(2).jpg
405_slady_tuszu_na_mieczu_(3).jpg
488_slady_tuszu_na_mieczu_(4).jpg
692_slady_tuszu_na_mieczu_(6).jpg
331_slady_tuszu_na_mieczu_(5).jpg
92_slady_tuszu_na_mieczu_(7).jpg
3_slady_tuszu_na_mieczu_(8).jpg
13_slady_tuszu_na_mieczu_(9).jpg
131_slady_tuszu_na_mieczu_(10).jpg
582_slady_tuszu_na_mieczu_(11).jpg
43_slady_tuszu_na_mieczu_(12).jpg
974_slady_tuszu_na_mieczu_(13).jpg
151_slady_tuszu_na_mieczu_(14).jpg
667_slady_tuszu_na_mieczu_(16).jpg
770_slady_tuszu_na_mieczu_(15).jpg
771_slady_tuszu_na_mieczu_(17).jpg
732_slady_tuszu_na_mieczu_(18).jpg
124_slady_tuszu_na_mieczu_(19).jpg
887_slady_tuszu_na_mieczu_(20).jpg
373_slady_tuszu_na_mieczu_(21).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka