• +48 502 21 31 22

Regionalne Gospodarcze Zamknięcie Roku katowickiego RIG-u

O tym, w jakim stopniu nowe technologie zmieniają ludzi i otaczającą ich rzeczywistość, również gospodarczą, mówił gość specjalny spotkania – dr Maciej Kawecki.

Regionalne Gospodarcze Zamknięcie Roku katowickiego RIG-u

19 grudnia na Stadionie Śląskim miało miejsce Regionalne Gospodarcze Zamknięcie Roku połączone z otwartym spotkaniem firm członkowskich Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach w świątecznym klimacie. W podsumowaniu roku w regionalnej gospodarce wzięło udział ponad 200 osób – przedstawicieli świata biznesu, samorządu i nauki.

Jak podkreśla RIG, który w 2022 r. zorganizował ponad 90 wydarzeń o różnej skali i formule, celem spotkań jest wyposażanie w wiedzę, budowanie relacji i tworzenie dobrego klimatu do prowadzenie biznesu. – Ciągle za mało takich spotkań. Dziękujemy za tak liczną obecność. Cieszymy się, że jako izba swoją aktywnością uwiarygadniamy sens działań instytucji samorządu gospodarczego – mówił Tomasz Zjawiony, prezes RIG.

Przybyli mieli okazję do podzielenia się swoimi refleksjami na temat oceny i najważniejszych wydarzeń 2022 r. z puntu widzenia reprezentowanych przez siebie organizacji i instytucji. Stan województwa śląskiego podsumował marszałek Jakub Chełstowski. Dzięki najwyższemu w historii budżetowi regionu, prawie 3 mld zł na 2023 r. i największym w historii pieniądzom unijnym dla Śląskiego – 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i niespełna 3 mld euro w ramach Polityki Spójności – jest szansa na wsparcie działań przedsiębiorców subregionów województwa śląskiego. – Jako beneficjentowi udało się nam przekonać Komisję Europejską, a także stronę rządową, by uzyskane pieniądze były zarządzane regionalnie, a nie centralnie. Przecież znamy puls potrzeb w regionie lepiej niż Warszawa. Poza tym unijne dotacje będą zarządzane bezpiecznie i transparentnie. Jako strona samorządowa jesteśmy gotowi. Liczymy na kompromis i odpowiedzialność ze strony rządu za te kluczowe dla nas unijne wsparcie – powiedział Jakub Chełstowski.

O tym, że najlepszym sposobem na wyjście z kryzysu jest inwestowaniem przekonywał dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Generalnie znajdujemy się w regionie najlepszym do inwestowania. Tworzymy ekosystem – złoty trójkąt biznesu – nauka, samorząd i biznes. Mamy wiele instrumentów pobudzających aktywność firm, zwłaszcza tych mikro i małych. 80 decyzji podpisanych w 2022 r. to dobry wynik, zwłaszcza że to głównie nowatorskie inwestycje technologiczne. W kolejnych miesiącach może być ciężko, ale kryzys dotyczy całego świata, a my, jako Polacy i Ślązacy, damy sobie radę – zapewnił.

– Jako jednostka rządowa wspieramy polską transformację cyfrową, nie zrobimy tego bez pomocy państwa, tzn. firm, które będą wdrażać technologię Przemysłu 4.0. Cieszę się, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach mamy ku temu więcej sposobności – podkreślił z kolei Robert Kłosowski, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

O tym, w jakim stopniu nowe technologie zmieniają ludzi i otaczającą ich rzeczywistość, również gospodarczą, mówił gość specjalny spotkania – dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i Prorektor ds. Innowacji w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie. Prelegent podnosił wagę komunikacji i działań marketingowych, które sprawią, że nowinki technologiczne zostaną skomercjalizowane i wcielone w życie. – Nigdy w świecie technologii nie przeżyliśmy takiej rewolucji. Postęp jest nieporównywalny do jakiegokolwiek okresu w historii. Niepowodzenia wielu firm i ich innowacji rodzą się z tego, że nikt o nich nie wie! Twórcy często nie posiadają umiejętności dotarcia na zewnątrz z treścią technologiczną. Należy też pamiętać o tym, żeby wspierać start-upy, młodym ludziom, taka bezinteresowna pomoc przyniesie pozytywny skutek, a firm z dłuższym stażem na rynku pozwoli na nowe otwarcie – zachęcał dr Maciej Kawecki.

Na liście najlepszych innowacji technologicznych 2022 r. przedstawionych przez eksperta dominowały wynalazki z sektora MedTech, który staje się najbardziej potrzebną i etyczną gałęzią przemysłu, łączącą najnowsze zdobycze medycyny, robotyki i cyfryzacji – to m.in. pierwszy polski produkt organu syntetycznego pozwalający na wydruk trzustki w technologii 3D, komputerowa gra terapeutyczna budująca wzorce zachowań, kapsułka endoskopowa wykonująca 60 tys. zdjęć układu pokarmowego człowieka, a także wynalazki odpowiadające na potrzeby kryzysu klimatycznego: pierwsza generacja szyb emitujących energię, recykling fusów z kawy, z których powstaje lignina kawowa, z niej kubki i znowu lignina.

Spotkanie podsumowujące rok było także okazją do uhonorowania firm i osób aktywnie działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości – wręczono nagrody „Ambasador Marki Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej” oraz Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Perły w Koronie RP – specjalne medale z okazji 30-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – otrzymali przedstawiciele samorządu terytorialnego, świata nauki, izb gospodarczych, firm i organizacji wspierających.

Na zakończenie zagrała Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Charkowa. Kolejne wydarzenie organizowane przez RIG, czyli Regionalne Gospodarcze Otwarcie Roku, odbędzie się 31 stycznia.

fot. RIG Katowice
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

157_rig_katowice_(0).jpg
348_rig_katowice_(1).jpg
221_rig_katowice_(2).jpg
447_rig_katowice_(3).jpg
827_rig_katowice_(5).jpg
923_rig_katowice_(6).jpg
393_rig_katowice_(7).jpg
257_rig_katowice_(8).jpg
184_rig_katowice_(9).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka