• +48 502 21 31 22

Jak podejmować zdrowe decyzje i nie bać się nowych wyzwań? Nasze wewnętrzne dziecko

Jednym z najistotniejszych początkowych etapów jest zdanie sobie sprawy z własnych potrzeb i zainteresowań. Wchodząc w dorosłość stykamy się z nowymi wyzwaniami, zadaniami, z którymi czasami sami nie wiemy co do końca zrobić. Życie dorosłe to nie tylko nowy etap, lecz także nowe role, które czasem mogą pogłębiać nasze obawy, nadzieję, uczucia z którymi idziemy i szliśmy przez nasze dziecięce lata.

Jak podejmować zdrowe decyzje i nie bać się nowych wyzwań? Nasze wewnętrzne dziecko

Wiele osób zadaje sobie to pytanie szczególnie wtedy, gdy zbliża się moment zmian, związany z podejmowaniem nowych, poważnych decyzji. Czy to zmiana pracy, czy nowa szkoła, czy może zmiana miejsca zamieszkania, każda zmiana niesie za sobą nowe wyzwania i nowe role, w których przyjdzie nam się odnaleźć.

Strefa komfortu to miejsca, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ludzie do których jesteśmy przywiązani, sytuacje, które znamy. To stan, w którym czujemy bezpieczeństwo i spokój. Poruszenie tej strefy, wiąże się z naruszeniem stabilności, która była do tej pory tzw. „ciepłym kocykiem”. Sposób, w jaki osoba przejdzie przez fazę zmian zależy od jej indywidualnych predyspozycji. Są nimi osobowość oraz własne, wypracowane, powielane sposoby/schematy, które dotychczas stanowiły bazę do radzenia sobie z tym, co nowe.

Decyzje i zmiany to trudny i wymagający czas szczególnie dla młodych(lecz nie tylko) dorosłych, którzy dopiero co wyszli spod opieki szkoły średniej i teraz po raz pierwszy mają decydować o swoim życiu już jako osoby pełnoletnie. Tak naprawdę niewiele wiedząc o czekających ich wyzwaniach, bazują na opiniach, radach swoich najbliższych, bądź posiłkują się informacjami z mediów społecznościowych.

Możliwości na wybór jest wiele- można podjąć pracę, można aplikować do szkoły wyższej, podróżować, bądź zrobić sobie przerwę od dalszej edukacji. Inni mogą znaleźć się w sytuacji, w której doświadczają wielu frustracji, związanych z trudnym środowiskiem w pracy, wypaleniem zawodowym, bądź skomplikowaną sytuacją rodzinną, która wymaga od nich dokonania zmiany w codzienności. To trudne i krytyczne momenty w życiu człowieka, które wówczas stanowią punkt, w którym warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, „I co teraz?”.To wszystko zależne jest od kwestii indywidualnych, możliwości oraz predyspozycji. Mówimy tutaj także o oczekiwaniach i motywacji wewnętrznej oraz zewnętrznej, które bardzo często warunkują decyzję młodych dorosłych o tym „Co dalej?”

Jak przygotować się do decyzji o tym, co dalej?

Jednym z najistotniejszych początkowych etapów jest zdanie sobie sprawy z własnych potrzeb i zainteresowań. Brzmi banalnie, jednak to moment, w którym taka świadomość przydaje się najbardziej. Szczególnie jeśli mowa tutaj o decyzji w sprawie zmian (praca, mieszkanie, studia, małżeństwo itp.). A jak rozpoznać własne potrzeby? Dobrą techniką okazuje się być wizualizacja, czyli wyobrażamy sobie siebie w danym miejscu, staramy się ponieść naszym myślom ku temu, jak się w danym miejscu czujemy, jak nam tam jest i czy tak byśmy chcieli żeby zostało. Wyobraźnią sprawdzamy, czy taka pozycja byłaby dla nas pożądana. Potrzeby są dostrzegalne w codzienności, czyli w jakich miejscach, w jakich rolach czujemy się najlepiej; co sprawia nam satysfakcję, a co niekoniecznie. Warto jednak włączyć uważność, jeśli mowa o zewnętrznej presji innych, czyli rady, naciski ze strony bliskich(często to znajomi, rodzice), które niekoniecznie są dla nas takie pożądane. Z perspektywy innych ma to pomóc, dać wsparcie, jednak paradoksalnie takie postawy są mocno ograniczające i utrudniające podjęcie jakiejkolwiek decyzji zgodnej z własnymi potrzebami. Nie sztuką jest zrealizować cele innych i podążać za ich wartościami. Sztuką jest przyjrzenie się temu, co dla mnie ważne i cenne.Poczucie sprawstwa (czyli przekonanie o własnym wpływie na przebieg zdarzeń i zmian) jest o tyle istotne, że stanowi bazę do dalszego etapu rozwojowego, w który osoba wkracza dużymi krokami. Autonomia i otwartość na nowe doświadczenia są cechami szczególnie pożądanymi jeśli mówimy o nowym kroku w dorosłość. Cechy te można wzmacniać w codzienności, dbając o to, by stopniowo wychodzić ze swojej strefy komfortu np. podejmowanie małych decyzji w codzienności, uczestnictwo w rozmowach klasyfikacyjnych, samodzielne załatwianie spraw w urzędach, telefonowanie do zakładów pracy by dowiedzieć się o stanowisko, rozmowy z właścicielem mieszkania, które chcemy wynająć, dbanie o czas dla siebie(przyjemności, zainteresowania).Jak mogę dowiedzieć się czego potrzebuję?

Wchodząc w dorosłość stykamy się z nowymi wyzwaniami, zadaniami, z którymi czasami sami nie wiemy co do końca zrobić. Życie dorosłe to nie tylko nowy etap, lecz także nowe role, które czasem mogą pogłębiać nasze obawy, nadzieję, uczucia z którymi idziemy i szliśmy przez nasze dziecięce lata. Wewnętrzne dziecko to dziecięca część naszej osobowości stanowiąca kawałek naszych doświadczeń, wspomnień, który odzywa się w nas na skutek codziennych sytuacji. Mimo, że jesteśmy dorośli, wewnętrzne dziecko lubi się o sobie przypominać, a wraz z nimi cały wachlarz emocji, szczególnie gdy mowa o zmianach.Wewnętrzne dziecko to wrażliwa część naszego Ja, którą podświadomie chcemy chronić przed wszystkim, co ryzykowne, nieprzyjemne, niestabilne. To jednak także radość z małych rzeczy (Nie bez powodu mówimy „Cieszysz się jak małe dziecko”), które dają okazję do przeżywania wydarzeń jeszcze bardziej niż zwykle. Czasami jednak decydujemy się na rezygnację z pozytywnych emocji, w obawie przed zranieniem (unikamy radości, przyjemności). Czasami uciekamy w pracę, zadania, cele, by zagłuszyć to, co nas trapi - boimy się konfrontacji, zderzenia z tym, co nieprzyjemne. Wówczas nasze wewnętrzne dziecko jest chronione, lecz my, mimo „ochrony” nie czujemy się w pełni dobrze. W zamian-czujemy, że coś się z nami dzieje, lecz nie potrafimy tego doprecyzować i tu mogą pojawiać się nasze zmartwienia. Zwykle dzieje się tak, gdy nie mieliśmy okazji przyjrzeć się temu, jakie jest nasze wewnętrzne dziecko.A co nam daje kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem?

Między innymi lepsze zrozumienie siebie, cieszenie się życiem, docenianie małych przyjemności mimo trudności. Akceptację tego, kim jesteśmy i kim się staliśmy jako dorośli. To także bliższe przyjrzenie się swoim potrzebom i wartościom, którymi kierujemy się szczególnie podczas podejmowania ważniejszych decyzji w życiu.Jak więc mogę odnaleźć w sobie wewnętrzne dziecko i poznać czego chcę?

    •  

Zerknij na swoją fotografię z dzieciństwa- zastanów się, z czego to dziecko się cieszyło, co je smuciło, a czego wówczas potrzebowało. Powspominaj chwile skupiając się na tym jak teraz możesz się nim zaopiekować w życiu dorosłym. Pomyśl o potrzebach i swoich marzeniach.

    •  

Skup się na swoich odczuciach (szczególnie przy niepowodzeniu, porażce, potknięciu)

    •  

Kontakt fizyczny- bliskość fizyczna może dawać spore ukojenie, spokój. W miarę możliwości spróbuj przytulenia, potrzymania za rękę (za zgodą drugiej osoby). Obserwuj jak dziecięca potrzeba bliskości uruchamia się w Tobie będąc dorosłym.

    •  

Dbaj o siebie- próbuj, korzystaj, myśl o tym, co sprawia Ci przyjemność, wprowadza w relaks, spokój. Może minąć kilka prób zanim odkryjesz to, co jest dla Ciebie odpowiednie.

    •  

Niepowodzenia traktuj jako potknięcie- Jak u dziecka, które potyka się, wstaje i idzie dalej.Im bardziej zaprzyjaźnisz się ze swoim wewnętrznym dzieckiem, tym bardziej będziesz miał możliwość życia w pełni, a co za tym idzie-wyzwania oraz nowe decyzje, etapy w życiu nie będą już takie straszne jak się początkowo wydawały. Poznanie samego siebie i swoich potrzeb pozwolą Tobie na przyjrzenie się temu, co dla Ciebie ważne, co stanowi wyzwanie, a także jak dotychczas udawało Ci się im sprostać. Samoświadomość, akceptacja siebie stanowią klucz do rozwoju i odkrywania swoich nowych możliwości w każdym obszarze codziennego życia.Dominika Burek

Podobe artykuły

Wyszukiwarka