• +48 502 21 31 22

Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Kolejne etapy to między innymi montaże turbozespołu, montaże kompletnej technologii oraz finalnie - uruchomienie instalacji.

Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Sukcesem zakończyła się przeprowadzona przez Rafako S.A. próba ciśnieniowa kotłów dla nowo budowanej elektrociepłowni JSW KOKS S.A. w Koksowni Radlin. Próba ciśnieniowa to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji, potwierdzający wysoką jakość wykonanych prac montażowych.

Powodzenie próby ciśnieniowej oznacza potwierdzenie szczelności i zakończenie montażu części ciśnieniowej kotłów parowych. Każdy z kotłów wytwarza parę przegrzaną w maksymalnej ilości 62 t/h, o ciśnieniu 45 bar i temperaturze 490 °C. Kotły opalane są nadmiarowym gazem koksowniczym, niewykorzystywanym do celów technologicznych w koksowni. Każdy z kotłów zużywa od 3 150 do 11 500 Nm³/h gazu koksowniczego o wartości opałowej około 17 MJ/Nm³ lub rezerwowo olej lekki.

Zakończona próba wodna, potwierdzona przez jednostkę notyfikowaną Bureau Veritas Notified Body, to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji. Kolejne etapy to między innymi montaże turbozespołu, montaże kompletnej technologii oraz finalnie - uruchomienie instalacji.

Podczas próby każdy kocioł został napełniony wodą (38 m³) i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 8,9 MPa przez 30 minut zgodnie z normą PN-EN 12952. Oznacza to, że prace związane z budową kotła zostały przeprowadzone zgodnie ze sztuką inżynierską i z dochowaniem wysokiego poziomu jakości i staranności.

– Prace przy budowie elektrociepłowni są realizowane z najwyższą starannością. Wykonana próba ciśnieniowa to jeden z najważniejszych testów technologicznych, a jej powodzenie, to zarazem potwierdzenie i zamknięcie jednego z najważniejszych etapów – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu Rafako S.A.

Nowoczesna elektrociepłownia opalana gazem koksowniczym, dotąd niewykorzystywanym w całości, a powstającym podczas produkcji koksu, to jeden z ważniejszych projektów realizowanych obecnie przez Rafako S.A., które było także projektantem elektrociepłowni.

fot. JSW KOKS S.A.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka