• +48 502 21 31 22

Rybnicka tężnia solankowa w jeszcze piękniejszym otoczeniu

Tężnia w dzielnicy Paruszowiec-Piaski to już nie tylko solankowe inhalacje, ale też muzyczne wrażenia w otoczeniu przyrody.

Rybnicka tężnia solankowa w jeszcze piękniejszym otoczeniu

Rybnicka tężnia zaprasza na widownię, która powstała na betonowych schodach, które otaczały dawny basen w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Pojawiły się tam drewniane siedziska, pomiędzy którymi rozkwitają byliny. 11 ławek i siedzisko-leżaków idealnie sprawdzi się jako widownia i miejsce odpoczynku.

– Bardzo się cieszę, że to miejsce się rozwija, oferując kolejne możliwości korzystania z terenu, który przecież zapisał się w „rekreacyjnej historii” Rybnika. Kiedyś rybniczanie przychodzili się tu opalać i kąpać w basenie, dziś odpoczywają w innej formie. Znowu można tu wygodnie posiedzieć, odpoczywać i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Najważniejsze jest to, że to sami mieszkańcy zabiegają, by teren wykorzystywać zgodnie z ich potrzebami – widownia na tężni powstała jako realizacja lokalnego budżetu obywatelskiego 2022, a przecież i sama tężnia to efekt budżetu obywatelskiego sprzed kilku lat, w jego ogólnomiejskiej odsłonie – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Widownia przy tężni wkomponowała się w otoczenie dzięki wykorzystaniu ukształtowania terenu i infrastruktury dawnego basenu. Całość dopełniają kwiaty i krzewy, które posadzili pracownicy Zarządu Zielenie Miejskiej. Inwestycja kosztowała w sumie 50 tys. zł – zgodnie z projektem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego.

– Jak tylko pogoda na to pozwoli, pomiędzy siedziskami pojawi się jeszcze trawa – póki co jest na to za gorąco. Na tężni cudnie kwitną też rabaty! Ogromne hortensje, liliowce a także słoneczniki, które już na dobre rozgościły się i rozpromieniają wszystko wokół zapraszają do tego, by nacieszyć oczy barwami lata – zachęca Jaonna Kotynia-Gnot, dyrektor ZZM.

W każdą sierpniową niedzielę miejsce będzie dodatkowo rozbrzmiewać muzyką. Wszystko za sprawą letnich koncertów kameralnych, na które zaprasza Rada Dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Muzyczne spotkania są bezpłatne:
- 14 sierpnia, godz. 16:00, koncert „Ach ten Paryż”, Take Trio – Jurek Kleczka (akordeon), Andrzej Trefon (gitara) i Andrzej Kocyba (kontrabas). Sławne piosenki francuskie – utwory z repertuaru takich artystów jak: Edith Piaf czy Joe Dassin.
- 21 sierpnia, godz. 16:00, koncert „Muzyka polska”, duet fortepianowy Con Passione: Katarzyna Leśnik i Agnieszka Robok. Utwory z repertuaru m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki.
- 28 sierpnia, godz. 16:00, koncert „Muzyczne pożegnanie lata”, Elara Classic Trio – Elżbieta Skrzymowska (skrzypce), Joanna Kania (klarnet) i Ariadna Łęcka (wiolonczela) z wokalistką Moniką Marcol. Muzyka rozrywkowa i ukraińska, melodie z dzieciństwa, przeboje z filmów Disneya.

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej, M. Koczy
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

453_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(2).jpg
698_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(1).jpg
919_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(3).jpg
126_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(4).jpg
884_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(5).jpg
257_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(6).jpg
381_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(7).jpg
856_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(8).jpg
133_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(9).jpg
329_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(10).jpg
814_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(11).jpg
337_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(13).jpg
99_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(12).jpg
7_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(14).jpg
30_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(15).jpg
985_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(16).jpg
578_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(17).jpg
923_teznia_solankowa_rybnik_paruszowiec_piaski_(18).jpg

Podobe artykuły

Wyszukiwarka