• +48 502 21 31 22

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku z międzynarodowym wyróżnieniem

Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 r. w rybnickiej dzielnicy Kłokocin. Specjaliści podkreślają, że projekt budynku, doskonale wkomponowanego w okoliczną zabudowę, łączy estetykę z funkcjonalnością i skromność z wyrafinowaniem.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku z międzynarodowym wyróżnieniem

Po raz kolejny projekt rybnickiego Centrum Aktywności Lokalnej znalazł uznanie w środowisku europejskich architektów i projektantów. Projekt autorstwa Marleny Wolnik z MWArchitekci znalazł się w gronie 25 wyróżnionych w konkursie European Prize for Urban Public Space – Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.

Konkurs European Prize for Urban Public Space organizowany jest co dwa lata, a jego celem jest wyróżnianie i upowszechnianie projektów i rozwiązań służących tworzeniu, odzyskiwaniu i ulepszaniu przestrzeni publicznych w miastach europejskich. Jest inicjatywą Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie, które od 2000 r. nagradza najlepsze interwencje kreacji i transformacji w przestrzenie publiczne miast europejskich. Konkurs oferuje unikalne spojrzenie na miasta europejskie, stając się przestrzenią odniesienia do dyskusji o wyzwaniach miejskiej przestrzeni publicznej we współpracy z ekspertami oraz instytucjami architektonicznymi, akademickimi i kulturalnymi z całej Europy.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 326 prac z 35 krajów, w tym 27 prac z Polski. Jury stworzyło z nich tzw. krótką listę, na której znalazło się 25 wyróżnionych prac – 3 z Polski. Spośród tych 25 projektów wybrano 5 finalistów.

Choć rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej nie znalazło się w ścisłym finale, samo wyróżnienie na międzynarodowym forum świadczy o wyjątkowości i jakości tego projektu. – Ilość nagród i wyróżnień, jakie zdobywa ta realizacja, daje ogromnie dużo radości i zawodowej satysfakcji, ale jest też potwierdzeniem, że inicjatywa śp. Wojtka Studenta była w 100% trafiona – przekonuje Marlena Wolnik, autorka projektu Centrum Aktywności Lokalnej. – Inwestycja w dzielnicy Kłokocin jest zasadna i potrzebna, a pomysł na przestrzeń, architekturę i użytkowanie tego obiektu ciekawe i innowacyjne na tyle, że dostrzeżone i docenione w tak wielu środowiskach ekspertów z najbardziej prestiżowych europejskich organizacji. Najbardziej cieszy mnie jednak widok tego, jak bardzo to miejsce zaistniało w samej dzielnicy i jak wspaniale jest wykorzystywane przy tak wielu wydarzeniach organizowanych przez jej mieszkańców – podkreśla Marlena Wolnik.

Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 r. w rybnickiej dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami. Specjaliści podkreślają, że projekt budynku, doskonale wkomponowanego w okoliczną zabudowę, łączy estetykę z funkcjonalnością i skromność z wyrafinowaniem.

fot. Marcin Giba/UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka