• +48 502 21 31 22

Wypłaty 500+ dla Ukraińców ruszą w maju. 500+ платежів для українців стартують у травні

Świadczenie przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Mogą po nie sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym. Допомога призначається на дитину віком до 18 років. Пільги можуть отримати люди, які перетнули польсько-український кордон після 23 лютого.

Wypłaty 500+ dla Ukraińców ruszą w maju. 500+ платежів для українців стартують у травні
ZUS Oddział w Rybniku

Artykuł opracowany przez:

ZUS Oddział w Rybniku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Firma działa w branżach:
Finanse Ubezpieczenia Prawo Biura rachunkowe Kantory Administracja

Pierwsze wypłaty świadczenia 500+ dla uchodźców z Ukrainy trafią na ich konta bankowe w maju. Dotychczas ZUS przyjął około 318 tys. wniosków od obywateli Ukrainy, w województwie śląskim takich wniosków złożono ponad 35 tys.

Dzięki specjalnej specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS, w tym o świadczenie 500+. Taką możliwość mają od 26 marca. - Podobnie jak nasi obywatele wniosek o to świadczenie mogą składać tylko elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski można składać na dwa okresy świadczeniowe, zarówno ten obecny - trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Świadczenie przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia. Informacje o świadczeniu 500+ można uzyskać w dowolnej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00) lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres [email protected], a także na stronie internetowej ZUS.

fot. ZUS
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka