Rok 2016 przynosi wiele zmian w przepisach podatkowych. Ogrom nowelizacji i wprowadzonych modyfikacji zmusza przedsiębiorców do śledzenia aktualnych przepisów prawnych i, co za tym idzie, zastosowania ich w swoich firmach.
Spotkanie z przedsiębiorcami zorganizawał Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Małgorzata Smyczek, dyrektor Cechu podziękowała pracownikom Urzędu Skarbowego w Raciborzu za udział w spotkaniu na temat zmieniających się przepisów.
W szkoleniu uczestniczyło 40 osób. Przez ponad dwie godziny przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Raciborzu opowiadali o zmieniających się przepisach oraz odpowiadali na pytania zgromadzonych słuchaczy.
Mgr Dariusz Kula opowiedział o zmieniających się przepisach w podatku dochodowym, mgr Bożena Thomas omówiła zagadnienia związane z ordynacją podatkową, mgr Katarzyna Pośpiech poinformowała o zmianach związanych z podatkiem VAT, natomiast mgr Roman Pisarczyk opowiedział o przepisach dotyczących kas fiskalnych.
Organizatorzy przygotowali również spotkanie ze specjalistką prawa pracy, która wyjaśniła najnowsze przepisy dotyczące tego zagadnienia. Pitera zwróciła uwagę m.in. na przepis dotyczący umów terminowych zawieranych na 33 miesiące i wyjątków od obowiązujących przepisów. Specjalistka od prawa pracy zaznaczyła, iż pracodawca ma w obowiązku poinformować swoich pracowników w ciągu miesiąca o zmieniających się przepisach. Ewa Pitera zwróciła również uwagę, że oprócz obowiązku przechowywania orzeczenia wydanego na podstawie profilaktycznych badań lekarskich, pracodawca powinien również zadbać o przechowanie kopii skierowania na badania profilaktyczne. Dokument ten jest bardzo istotny w przypadku, gdyby w wyniku zaniedbań lekarza pracownik nie przeszedł niezbędnych badań. Dokument ten stanowi dowód, że pracodawca właściwie scharakteryzował stanowisko pracy i występujące na nim zagrożenia.
Zainteresowanie spotkaniem potwierdziło tezę dyrektor Małgorzaty Smyczek o potrzebie spotkań z urzędnikami oraz bardzo cennej możliwości zwrócenia się do nich bezpośrednio z pytaniami dotyczącymi zmieniających się, a co za tym idzie – często niezrozumiałych, przepisów podatkowych.
DR