• +48 502 21 31 22

Farma wiatrowa na Bałtyku będzie jedną z największych na świecie

W perspektywie najbliższych pięciu lat zostaną oddane do użytku etapy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

Farma wiatrowa na Bałtyku będzie jedną z największych na świecie

Przy polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego mają powstać wielkie farmy składająca się z 70 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1 GW. Wiatraki staną ok. 32 km od brzegu, na wysokości linii brzegowej między Łebą a Choczewem. Budowa ma ruszyć w 2024 r. Jak podkreślają eksperci, Bałtyk z racji na lokalne warunki atmosferyczne jest jednym z najlepszych miejsc na pozyskiwanie energii typu offshore i stawianie farm wiatrowych.

Na energię z wiatru stawia PGE, który wspólnie z duńską firmą energetyczną Ørsted stara się o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Areał o powierzchni 17 km² sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego.

– Lokalizacja, o którą zabiegamy, uzupełnia obszar przeznaczony pod Morską Farmę Wiatrową Baltica, największą taką elektrownię budowaną na polskiej części Morza Bałtyckiego. W perspektywie najbliższych pięciu lat oddamy do użytku etapy Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW. Pozyskanie pozwolenia na obszar o powierzchni ok. 17 km² umożliwi osiągnięcie efektu synergii z projektem Baltica 2 i zagwarantuje nam maksymalizację wykorzystania tej części Bałtyku, a docelowo zapewni wzrost produkcji zielonej energii elektrycznej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Uruchomienie pierwszego etapu projektu Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW jest planowane na 2026 r. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW, ma być oddany do 2027 r. Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej.

W polskiej części Morza Bałtyckiego obecnie dostępnych jest 11 akwenów, w ramach których różne podmioty starają się o pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp. Są wśród nich obszary o różnym potencjale: od najmniejszego o powierzchni 17 km² do największych obejmujących powierzchnię nawet 150 km².

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka