• +48 502 21 31 22

Rafako na Polsko-Macedońskim Forum Gospodarczym

Projekt: Gospodarka

Rafako jest obecne na rynku bałkańskim od kilkudziesięciu lat, dlatego - jak podkreślił Radosław Domagalski-Łabędzki - Bałkany Zachodnie, w tym Macedonia Północna, są dla firmy naturalnym kierunkiem eksportowym.

Prezes Zarządu Rafako S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki i Prezes Zarządu Rafako Innovation Justyna Mosoń wzięli udział w zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Polsko-Macedońskim Forum Gospodarczym. Wydarzenie było platformą do rozmów dla polskich i macedońskich przedsiębiorców oraz instytucji wsparcia biznesu i stanowiło główną gospodarczą część oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Macedonii Północnej.

Forum otworzyli prezydenci obu krajów, Stevo Pendarovski i Andrzej Duda. - Cechą wspólną Polski i Macedonii Północnej jest dominacja paliw kopalnych w ich miksach energetycznych. Mamy, więc, można powiedzieć, niestety, podobne wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii czy też rozwojem infrastruktury energetycznej. To ogromne wyzwanie dla obu naszych krajów, któremu będziemy musieli sprostać w najbliższych dziesięcioleciach, czego wymaga od nas przede wszystkim Unia Europejska, której mam nadzieję, że już niedługo będziemy razem członkami – powiedział Prezydent Andrzej Duda. - Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty przydatne w transformacji energetycznej - zarówno poprzez projekty inwestycyjne, technologiczne, jak i doradcze. Polskie przedsiębiorstwa są gotowe do udziału w modernizacji macedońskiego sektora energetycznego – zadeklarował prezydent Duda.

Rafako jest obecne na rynku bałkańskim od kilkudziesięciu lat, dlatego - jak podkreślił Radosław Domagalski-Łabędzki - Bałkany Zachodnie, w tym Macedonia Północna, są dla firmy naturalnym kierunkiem eksportowym. - Mamy technologie i doświadczenie, które pozwolą nam wesprzeć Macedonię i inne państwa regionu w procesie dekarbonizacji gospodarki i chcemy aktywnie uczestniczyć w nadchodzącej transformacji sektora energetycznego w tym regionie - dodał.

Podczas forum podpisano memorandum o współpracy na rzecz rozwijania relacji gospodarczych obydwu krajów. Polska z łączną wartością handlową 300 mln euro jest ważnym partnerem handlowym Macedonii, a w opinii uczestników spotkania doskonałe stosunki między krajami powinny umożliwić jeszcze głębszą współpracę gospodarczą.

- Kompetencje, doświadczenie, ugruntowane relacje stanowią dobrą podstawę do tego, by zwiększać aktywność handlową, ale pozyskiwanie nowych kontraktów zależy wymaga także profesjonalnego wsparcia ze strony państwa, dlatego tak ważna jest współpraca biznesu z instytucjami rozwojowymi. Takie wymierne wsparcie w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów biznesowych zapewnia polskim firmom między innymi Polska Agencja Inwestycji i Handlu - powiedziała Justyna Mosoń.

Obecnie obroty wymiany handlowej pomiędzy Polską i Macedonią wynoszą blisko 397 milionów euro (za rok 2020). Macedonia Północna zajmuje 75. miejsce na liście partnerów gospodarczych Polski. Dla Macedonii Polska jest odpowiednio na miejscu 14. Wśród dominujących produktów eksportowanych do Macedonii znajdują się tkaniny (6,4%), mięso i podroby drobiowe (5,6%), urządzenia klimatyzacyjne (3,3%), czekolada (2,4%), przetwory spożywcze (2,1%), części i akcesoria samochodów (1,9%).

fot. Marek Borawski/KPRP
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka