• +48 502 21 31 22

Polski Ład przyczyną likwidacji jednoosobowych działalności gospodarczych?

Projekt: Gospodarka Finanse

Zgodnie z założeniem Polskiego Ładu zmieni się sposób naliczania składki zdrowotnej.

Dane CEIDG wskazują, że od początku pandemii wnioski o zawieszenie działalności złożyło ponad 400 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Od początku 2021 roku zniknęło z rynku o 18 proc. więcej jednoosobowych firm niż w poprzednim roku, czyli o 82,9 tys.. W ubiegłym roku głównym powodem rezygnacji była pandemia, chociaż wiele firm utrzymywały tarcze finansowe. W tym roku pojawił się nowy powód rezygnacji- Polski Ład.

Największa zmiana dotycząca jednoosobowych działalności gospodarczych polega na tym, że nie będzie można odliczyć od podatku składki zdrowotnej. Obecnie osoby, które prowadzą własną działalność płacą składkę w stałej kwocie- 381.83 zł miesięcznie, z czego 328,78 zł odliczają od podatku. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu przedsiębiorcy zapłacą składkę w wysokości 9 proc. swojego dochodu. Nie będzie możliwości odliczenia jej od PIT, w związku z czym łączna składka na ZUS wzrośnie.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu dla wielu przedsiębiorców jednoosobowa działalność gospodarcza przestanie się opłacać. Jak twierdzi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jednym z pożądanych celów Polskiego Ładu będzie jednak przejście części osób z działalności gospodarczej na umowę o pracę. Znormalizuje to rynek pracy, ponieważ wiele jednoosobowych działalności gospodarczych zakładanych było w ramach fikcyjnego samozatrudnienia.

/źródło: forbes.pl, oprac. d/ 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka